• 16 Haziran 2024 / Pazar 16:19
Ergin Erşin

Ergin Erşin

Lojistik ve Bilgi Teknolojileri Yöneticisi

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. Koç Üniversitesi’nin ilk MBA mezunlarından olan Ergin Erşin, ardından bir yıl Marmara Üniversitesi’nde Yönetim Organizasyon Doktora Programına devam etti. İş hayatına Koç Grubu’nda, otomotiv sektöründe başladı. Burada özel bir rotasyon programı ile tüm birimlerde belirli dönem çalıştıktan sonra şirketin Topyekun Değişim Projesinde sorumluluk aldı. Ardından lojistik sektörüne geçerek 3. Parti Lojistik Sektörünün Türkiye’de kurulması çalışmalarına yön verdi. Uzun yıllar bu sektörde önemli işlere ve çalıştığı kurumlarla Türkiye için pek çok ilke imza attı. Zaman zaman yurtiçi ve yurtdışında Yönetim ve Tedarik Zinciri Danışmanlığı da yapan Erşin, bir dönem gıda sektöründe de üst düzey yöneticilik görevinde bulundu. Son olarak Eroğlu Holding bünyesinde lojistikten sorumlu olarak başladığı görevine Perakende Grubu şirketleri için Bilgi Teknolojileri bölümünün yönetimini de devralmış olarak devam etmektedir. Evli ve iki çocuk sahibi olan Erşin’in boş vakitlerindeki en büyük tutkusu ailesi ile birlikte vakit geçirmektir. Okumak ise vazgeçemediği tutkusudur.

Ergin Erşin

Lojistik ve Bilgi Teknolojileri Yöneticisi

Son Yazıları

Hizli Moda Perakendesinin Süreçleri Değişkendir.

“Karar verip kolları sıvadığımızda 5 yılda atacağımız tüm adımları planlamıştık.”

Eroğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Colin’s 1983 yılında kuruldu. Colin’s ilk mağazasını Rusya’da açtı ve kısa zamanda ülkenin en popüler jean markası oldu. Colin’s bugün Rusya, Ukrayna, Suudi Arabistan, Kazakistan, Almanya ve Romanya dahil 37 ülkede 600’ün üzerinde mağazasıyla faaliyet gösteriyor. Colin’s’in yurtdışında 2464, Türkiye’de 2034 olmak üzere toplam 4498 çalışanı bulunmaktadır. 2012 cirosu 160 milyon dolar olan Türkiye Colin’s’in 2013 yılına ait hedefi 400 milyon TL’dir.

Karar verip kolları sıvadığımızda 5 yılda atacağımız tüm adımları planlamıştık.

Hızlı moda perakendesinin sadece Türkiye’de değil dünyada en büyük sorunu, süreçlerin yeterince net olmaması ve sürekli bir değişimdir.

Colin’s ve Loft markalarımız için yola çıktığımızda, daha önce verilmiş kararlar, farklı dil ve alfabe kullanan birçok ülkede kullanım olanağı, tüm süreçlerimizi zaman içerisinde aynı ortamda bütünleştirebilme, süreçlerimizin ve iş kurallarımızın çoğunun yeterince net olmaması ve bizim en iyisi olma hırsımız gibi birçok parametreyi yönetecek bir çözüm üretmek zorunda olduğumuzu biliyorduk. Ekibim ile 6 ay herkesi dinledik: danışmanları, yazılım firmalarını, çalışanları...

Bir yandan teknolojileri tanıdık, bir yandan süreçleri öğrendik ve en iyi uygulamaları anlamaya çalıştık, bir yandan da organizasyonun neye hazır olduğunu algıladık. Bu arada da ekibimle bitmek bilmeyen fikir tartışmaları ile doğrumuzu bulmaya çalıştık. 

Karar verip kolları sıvadığımızda hem BT vizyonumuzu hem de önümüzdeki 5 yılda atacağımız tüm adımları planlamıştık. Geriye bu kadar kapsamlı ve büyük projeyi yönetme stratejisi ve uygulamayı hayata geçirme noktasında doğru partneri seçmek kalmıştı. ETG firması bizimle önceden beri çalışıyor ve Axapta konusunda deneyimi ile bu projede ağır basıyordu. Dolayısıyla yola onlarla çıkmak konusunda hiç tereddüt etmedik. Microsoft Axapta seçtiğimiz ERP ürünüydü ve açık kaynak kod olduğu için kendi ‘uçtan uca’mızı yaratıp süreçlerimizi özgünleştirirken önümüze sorun çıkarmayacaktı: Bu ürüne ve geleceğine çok inanıyor, doğru ellerde iyi bir uyarlama ile mükemmel sonuç alınabileceğinden hiç şüphe duymuyorduk. 15 ay gibi bir süre sonunda depo, mağaza ve veri ambarı dışındaki tüm süreçlerimizi taşıyarak sonuçlandırdığımız projemizin çıktısına kurumsal sahiplenme ve önceki olumsuz imajı da engellemek için ER-AX adını verdik. Yeni ERP’miz, Eroğlu ile Axapta’nın stratejik birlikteliğinin simgesi oldu. ETG firması da bu süreçte gerçekten çok iyi iş çıkardı. Neredeyse sorunsuz bir eğitim, test ve geçiş dönemi yaşadık. En büyük problem eski yetersiz ERP’nin datasını taşımak oldu; aslında belki de tek problem!

Bugün ER-AX kullanan departmanların, performans, veri kalitesi, analiz, geliştirme ve destek kabiliyetlerimiz açısından geçmiş ile kıyaslanamaz noktaya gelmiş olmaları büyük bir memnuniyet. Koleksiyonun en başından itibaren tüm süreçlerimiz artık herkes tarafından takip edilebiliyor, hatalı işlem yapma ile ilgili sayısız denetim noktası oluşturulmuş durumda, yeni ihtiyaçlara çok hızlı uyarlama yapılabiliyor ve tüm süreçler tam entegre.

2750 kez görüntülendi. 27.08.2019  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön