• 16 Haziran 2024 / Pazar 14:47
Rıfat Perahya

Rıfat Perahya

Genel Müdür

Adım Rıfat Perahya. 19 Mayıs 1982 yılında İstanbul’da doğdum. Özel Saint Joseph Lisesi’nde eğitimimi tamamladıktan sonra, Tufts Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okudum. 2005 yılında mezun olup Türkiye’ye döndüm ve şu anda Genel Müdürlüğünü yaptığım Intermobil şirketinde çalışmaya başladım. 2008-2011 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Stratejik Planlama ve Marka Yönetimi Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım. Anadilim olan Türkçe dışında İngilizce, Fransızca ve İspanyolca konuşuyorum. Evliyim. Koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım ve 2006 yılından bu yana 1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu’nda görev alıyorum. Hobilerim; bir zamanlar profesyonel olarak yaptığım tenis oynamak, futbol ve basket maçları seyretmek, yürüyüş yapmak ve film seyretmek. Son olarak, sektörümüzü temsil eden Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreterliği görevlerini yürütüyorum.

Rıfat Perahya

Genel Müdür

Son Yazıları

Tedarik Zinciri Yönetiminde İletişim, Bilginin Hızı ve Doğruluğu Çok Önemlidir.

"Vizyonumuz, Türkiye’nin Otomotiv Sektöründeki En Donanımlı Çözüm Ortağı Olmaktır."

Intermobil 1954 yılından beri Istanbul’da faaliyet gösteren bir aile şirketidir. Kuruluşundan itibaren Türk araç parkının gelişimine paralel olarak, segmentlerinde lider yabancı yedek parça firmalarının temsilciliğini ve dağıtımını yapmıştır; yapmaya da devam etmektedir. Toplam 42 kişilik bir ekiple hizmet üreten Intermobil’in vizyonu; kendi ürün karmasını, dünyanın önde gelen yedek parça markalarıyla zenginleştirerek Türk otomotiv sektöründeki en donanımlı çözüm ortağı olmaktır. 2013 yılı itibariyle yedek parça alanında 10 yabancı markanın Türkiye’deki tek temsilciliğini ve dağıtımını üstlenen Intermobil, araç üreticilerine sadece ürünlerini satmakla kalmayıp 9 kişilik mühendislik ekibiyle artı değer de yaratmaktadır. Ayrıca ‘Yenileme Pazarı’nda, hedef grubundaki araç gruplarına, güçlü bayi kanalı aracılığıyla satış gerçekleştirmektedir. Intermobil 2009 yılında, 20 yılı aşkın süredir işbirliği içinde olduğu Hella firmasıyla ortaklık yapmış ve şirketin %50’sini devretmiştir. Yönetim, ortaklık öncesinde olduğu gibi Perahya ailesi tarafından sürdürülmektedir.

Tedarik Zinciri yönetiminde iletişim, bilginin hızı ve doğruluğu çok önemlidir.

2009 yılında Hella firmasıyla ortaklığımızın ardından gelişen iş modelimiz ile ürünlerimizi kendi depomuzdan dağıtmaya başladık. İşlerin sipariş aşamasından muhasebede faturalaşıncaya kadarki süreci yönetebilmemiz için bir ERP sistemine ihtiyaç duyduk. Çok önemli olan seçim sürecinde seçeneklerimizi iki yerli ve iki yabancı çözüm olmak üzere dörde indirdik. Olumlu bir referans ile tanıştığımız Dengenet firmasının çözüm olarak sunduğu Netsis ERP ürününün şirketimize beklediğimiz verimi katacağına ikna olduk. Projelendirme ve uyarlama süreçleri sonunda 2010 Ocak itibariyle Netsis Enterprise yazılımını kullanmaya başladık.

Artan stok ve operasyonel ihtiyaçlarımız nedeniyle, 2011 yılı başında Tuzla’daki kendi işletimimizde bulunan depomuzu, Avrupa yakasına taşımaya ve büyüme potansiyelimize paralel olarak bize esneklik sağlayacağını düşündüğümüz 3PL alternatifini denemeye karar verdik. Deponun ve şirketimizin ERP sistemlerinin farklı olmasından dolayı, her iki sistemin birbiri ile haberleşebilmesi için entegrasyona ihtiyacımız vardı. Dengenet ile planlandığı üzere 6 haftalık bir çalışma sonrası, FTP üzerinden her iki sistemin entegrasyonunu ve kendi iç denetimini sağladık.

İş akışımız içerisinde yaptığımız bir başka yenilik ise portföyümüzde bulunan ürünlerin satıştaki durumu (sıralama), siparişteki durumu (sıklık) ve fiyatsal durumunun (pahalı-ucuz) düzenli olarak incelenerek sipariş öngörüsü yaratılması idi. Dengenet ile beraber geliştirdiğimiz modül sayesinde siparişlerimizi daha sağlıklı şekilde yöneterek stok seviyemiz üzerindeki kontrolü artırdık.

Tedarik Zinciri Yönetiminde iletişim, bilginin hızı ve doğruluğu çok önemli. Manuel iş yükünü azaltıp imalatçılarımızdan daha hızlı ve doğru bilgi alabilmek adına bir Dengenet çözümü olan Netsis/Teccom haberleşme kanalını kendi sistemimiz içerisine entegre ettik. Bunun yanı sıra, müşterilerimizle daha hızlı ve etkin iletişimi sağlamak amacıyla Netsis’in B2B modülünü devreye aldık. 

Bir müşterimize yönelik özel bir proje kapsamında, yine Dengenet ile birlikte geliştirdiğimiz, ERP sistemlerimizin karşılıklı iletişime geçerek stok sorgulama ve sorgu sonucuna göre otomatik sipariş alımını sağlayan çözümü hayata geçirdik. 

Tüm bu projeler ve AR-GE çalışmaları, şirketimiz içerisindeki IT, lojistik, satış ve muhasebe ekiplerinin birbirleriyle uyumu ve Dengenet’in geliştirdiği çözümler ve destek ile devam etmekte, gün geçtikçe süreçlerimizin iyileşmesine ve verimimizin artmasına katkı sağlamaktadır.

İlgili Linkler:

İNTERMOBİL , Dengenet2475 kez görüntülendi. 27.08.2019  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön