• 16 Haziran 2024 / Pazar 16:24
Aysu Konuralp

Aysu Konuralp

E-Fatura ve Uygulamaları İş Program Yöneticisi

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliğinde öğrenciyken yüksek teknoloji bilgisayar çözümlerinin ithalatı ve danışmanlığını yapan bir şirkette partner olarak 7 yıl çalıştım. Hem öğrencilik hem iş hayatını birlikte yürütmenin kendine has zorluklarına rağmen bu süreçte kazandığım tecrübe, kurumsal hayata geçtiğim Türk Petrol A.Ş.’de yürüttüğüm projelerdeki iş kollarının ihtiyaçlarını belirlemede bana oldukça katkı sağladı. 2006 yılında Shell ve Turcas Petrol’ün birleşmesiyle birlikte yürüttüğüm Perakende Satışlar Entegrasyon Koordinatörlüğü görevi, çok başarılı ve örnek bir şirket birleşmesi olduğu için, bugüne kadar sorumlu olduğum görevler içerisinde en heyecan verici olanıydı. Shell olarak, büyümenin getirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda sistemlerin ve iş süreçlerinin geliştirilmesi için başlattığımız projede de Değişim Yöneticiliği görevini üstlendim. Ardından global programın bir parçası olarak Türkiye SAP geçiş çalışmasında, Taşıt Tanıma Sistemi Uygulama Yöneticisi olarak çalışma fırsatını buldum. Şu anda Türkiye Shell SAP Uygulama Yöneticisi görevimle eş zamanlı olarak Elektronik Defter ve Elektronik Fatura Program Yöneticiliği görevini sürdürmekteyim.

Aysu Konuralp

E-Fatura ve Uygulamaları İş Program Yöneticisi

Son Yazıları

10 Yıldır En Beğenilen Akaryakıt ve Madeni Yağ Dağıtım Şirketi Seçiliyoruz

“Shell, elektronik faturaya geçişi,  kâğıt kullanımının azaltılmasıyla çevreye sağlayacağı katkının yanı sıra,  şirketler arasındaki elektronik haberleşmenin ilk adımı olarak da görmektedir.”

Türkiye’deki faaliyetlerine 1923 yılında başlayan Shell, bu yıl 90. yaşını kutluyor. Shell, Türkiye’de “Perakende ve Ticari Satışlar”, “Madeni Yağlar”, “Enerji ve Gaz”, “Arama ve Üretim”, “Havacılık Satışları”, “Kimya Satışları” ve “Denizcilik Satışları” alanlarında, 700 personel, 1000’i aşkın istasyon ve 12.000 dolaylı çalışanıyla faaliyette bulunuyor. 2006 yılında Turcas Petrol ile Shell & Turcas ortak girişim şirketi kuruldu. 6 yıldır madeni yağlar pazar lideri olan Shell, madeni yağ ve gres üretilen Shell Derince Tesisleri’nden 46 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Shell, müşteri memnuniyeti anlayışı, yenilikçiliği ve güçlü markalarla gerçekleştirdiği iş birlikleriyle Türkiye’ye her zaman cazip fırsatlar sunuyor. Sektörün en büyük filo yakıt yönetim sistemi olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi ve sektörün en büyük sadakat programı olan Shell Club Smart ile öncü rol üstlenen Shell, 10 yıldır en beğenilen akaryakıt ve madeni yağ dağıtım şirketi seçiliyor. Dünya genelindeki en iyi Shell istasyonunun belirlendiği “Farkı Yaratan İnsandır” programında ise son 4 yılda 2 Dünya, 2 Avrupa şampiyonluğu kazandı.

Elektronik fatura uygulamamızı, “back office” iş süreçlerini ve iş ortaklarımızın dâhil olduğu
süreçleri de kapsayacak şekilde sürdürmekteyiz.

Shell Türkiye bünyesinde yer alan tüm firmalar, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği kapsam dâhilinde elektronik fatura kullanmakla yükümlüdürler. Yurtiçi ve yurtdışındaki çalışanlardan oluşan 150 kişilik bir ekip elektronik fatura uygulamasını hayata geçirmek üzere çalışıyor. Elektronik faturaya geçişi, kâğıt kullanımının azaltılmasıyla çevreye sağlayacağı katkının yanı sıra, şirketler arasındaki elektronik haberleşmenin ilk adımı olarak da görmekteyiz. Uygulama, aynı zamanda uluslararası standartlara uyum sağlama ve ticari hayata yeni açılımlar kazandırma potansiyeli de yaratıyor. 

Bu sürecimize FIT firması ile birlikte çözüm geliştirmekteyiz. 2013 yılı Ocak ayında kapsam belirleme çalışmasıyla başlattığımız elektronik transformasyon projemizi, global standarttaki proje adımlarının tümünün takip edilmesinin ardından Kasım ayında hayata geçirmeyi planlıyoruz. Shell olarak, elektronik fatura uygulamamızı, faturanın Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden gönderilip alınmasına ek olarak ‘back office’ iş süreçlerini ve iş ortaklarımızın dâhil olduğu süreçleri de kapsayacak şekilde sürdürmekteyiz. 
 

2603 kez görüntülendi. 27.08.2019  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön