• 16 Haziran 2024 / Pazar 14:37

SAS (Smart Assembly Station) Projesi ile Üretilen Araçlar Geri Çağırılmayacak

Mert Software & Electronics’ in Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Özdemir İle Akıllı Montaj İstasyonu projeleri hakkında konuştuk.

SAS projesi ile üretim sahasında kullanılan malzemeleri akıllı hale getirip anlık veri toplayarak montaj hakkındaki hata payını 0’ a yakın bir noktaya getirdik. Müşterilerimiz bunun geri dönüşlerini de son 2 – 3 yıldır alıyor. Önümüzdeki yıllarda artık araçlar bu proje sayesinde geri çağırılmayacak.

Trex olarak sadece yazılım üreten bir işletme değiliz, aynı zamanda kendi elektronik cihazlarını kendileri üreten bir işletmeyiz. Elektronik ve yazılımı birleştirdiğimizde ortaya çıkan Smart Assembly Station (SAS) adını verdiğimiz bir akıllı montaj istasyonu ürünümüz ile üretim sahasından veri toplayarak yapılan her operasyonun gerçekten yapılıp yapılmadığını garanti altına alıyoruz. Bunu yaparken; montajı kim yaptı, ne zaman yaptı, nasıl yaptı, hangi seri numaralı araç için yaptı ve hangi ekipmanı kullanarak yaptı bilgilerini de topluyoruz. Operasyon aralarında geçiş sürelerini ve bekleme sürelerini de gerçek zamanlı (real-time) olarak kayıt altına alıyoruz.

Otomotiv sektörü, çok yüksek performanslarla çalışan, OEE değerleri yüzde 85 ve üstünde gerçekleşen üst segmentte bir sektördür. Dolayısıyla yaşanacak küçük duruşlar bile inanılmaz kayıplara neden olabilmektedir. Otomotiv sektöründeki müşterimiz üretimdeki kayıplardan dolayı, yılda birkaç milyon Euro zarara uğradıklarını söylüyor.

Biz de bu kayıpların ortadan kaldırılması için böyle bir araca ihtiyaç olduğunu farkederek bütün bu veri toplama işlerini kablosuz olarak, tamamen kendi teknolojilerimizle ve mühendislerimiz ile geliştirdik. Bu teknoloji ile bundan sonra üretilen araçlarda geri çağırma oranı 0’ a yakın gerçekleşecektir.

 

443 kez görüntülendi. 18.04.2024  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön