• 16 Haziran 2024 / Pazar 14:53
Murat Yonar

Murat Yonar

May Tohum Bilgi Teknolojileri Müdürü

Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Donanım Bölümü 1997 mezunu. MAY Tohum ailesi ile 1997’de yılında eğitim hayatı tamamlandığı anda tanıştı. MAY’da IT Donanım Sorumlusu olarak başlayan serüvenine son 21 yıldır Bilgi Teknolojileri Müdürü olarak devam etmekte. Yönetim alanındaki gelişimini Anadolu Üniversitesi İktisat eğitimi ile taçlandırdı. Şu an MAY Tohum’da yazılım, donanım, siber güvenlik, ERP, otomasyon gibi birçok konuya liderlik ediyor. Evli ve 3 çocuk babası.

Murat Yonar

May Tohum Bilgi Teknolojileri Müdürü

Son Yazıları

MAY Tohum Tarım 4.0 Hazırlıklarını Tamamlamak Üzere.

May Tohum Bilgi Teknolojileri Müdürü Murat Yonar ile May Tohum ve Endüstri 4.0 projeleri hakkında konuştuk.

" - 1978 yılından beri sebze, tarla, endüstri ve yem bitkileri tohumlarının ıslah çalışmaları, üretimi, pazarlama ve satışı konularında faaliyet gösteren MAY Tohum, bünyesinde bulunan 100’den fazla ziraat mühendisi Türkiye’nin önde gelen tarım sektör yatırımcısıdır. İzmir -Torbalı, Bursa-Mustafakemalpaşa, Bursa – Merkez, Trakya ve Adana’da bulunan Ar-Ge istasyonlarında, Hibrit Ayçiçeği, Hibrit Mısır, Hibrit Tatlı Mısır, Pamuk ve Taze Fasulye türlerinde Ar-Ge ve ıslah faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan 120.000 dekardan fazla alanda tohum üretimi gerçekleştiren MAY Tohum, Bursa ve Adana’da bulunan son teknoloji tohumluk işleme tesislerinde, tohumları işlemektedir. Türkiye pazarındaki faaliyetlerinin yanı sıra portföyündeki katma değeri yüksek çeşitlerin 40’ın üzerinde ülkeye tohum ve lisans ihracatını gerçekleştirmektedir.

Tüm dünyada hızla gelişen tarım teknolojilerinin en yakın takipçisi olan May Tohum, akıllı tarım teknolojileri uygulamalarının kullanımını her geçen yıl arttırmaktadır. 2018 yılında Ar-Ge ve tohumluk üretim süreçlerine entegre ettiği akıllı tarım ekipmanlarıyla, veriye dayalı teknolojik ve modern tekniklerle tohum ıslahı ve üretimi yapmaktadır.
Türkiye tarım sektöründe Ar-Ge faaliyetlerine en fazla yatırım yapan MAY Tohum, Ar-Ge ve tohumluk üretim süreçlerinde kullandığı son teknoloji gelişmiş sensörlerle donatılmış drone'lar, ekim öncesi ve bitkinin sezon boyunca ki gelişimini gerçekleştirdiği taramalar ile insan gözünün algılayamadığı yansımaları sensörler sayesinde analiz ederek, toprağı ve bitkiyi sağlık açısından derecelendirmektedir. Ekim öncesi yapılan analizler, saha çalışanlarının ekim operasyonlarını kolaylaştırırken, bitkinin vejetatif ve generatif gelişme dönemlerinde yaşanması muhtemel sorunlar için erken önlem alma avantajı sunmaktadır. Akıllı dümenleme teknolojisine sahip mibzerler GPS sistemini kullanarak, ekimi yapılan ürünün uniform çıkışını kolaylaştırırken üretici tarafından yapılan işlemler esnasında bitki kaybını minimuma indirgemektedir. Çıkış yapan bitkilerin sayımı RGB kameralara sahip dronlar ile %99 doğruluk oranı ile sayılmaktadır. Bitkinin gelişim performansları, yüksek teknoloji multispectral kameralı drone'lar takip edilmekte olup, hastalık, zararlı, sulama stresi vb. problem görülen alanların, nokta atış tespiti sağlanarak, zamanında ve hızlı müdahale edilmesine imkân vermektedir. Drone teknolojisi saha çalışanlarının zamanlarını etkin kullanmasına imkân verirken, bitkide yaşanabilecek olan potansiyel zararını minimize etmekte, üreticilerin birim alandan aldıkları verimi maksimize edilmesini sağlamaktadır.

Drone teknolojilerin tarımda kullanımında Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan May Tohum, hedefleri ve vizyonu doğrultusunda yerli ve yabancı iş ortaklarıyla Dünya sürekli gelişmekte olan tarım teknolojisini yakından takip etmektedir. Akıllı dümenleme sistemleri, akıllı ekim mibzerleri, tarımsal drone teknolojilerini, ilaçlama dronları, yüksek teknolojili ilaçlama ve hasat makinaları ile Tarım 4.0 için ön hazırlıklarını tamamlamak üzere olan May Tohum, yapay zekâ ve derin öğrenme teknolojilerini bünyesine katmak için uğraş vermektedir. İnsan kaynaklı hataları minimum seviyeye indirgerken, yapay zeka ve derin öğrenme teknolojileri ile daha hassas veri akışı elde edecektir.

Ar-Ge süreçlerinde drone teknolojisinin yanı sıra hassas sensör teknolojisini, portatif toprak analiz cihazlarını, silaj besin ve kuru madde değerlerinin ölçüldüğü NIR cihazlarını ıslah süreçlerine veri noktaları olarak entegre etmiştir. May Tohum, farklı lokasyonlarda bulunan Ar-Ge istasyonlarında kurduğu hassas sensör teknolojisi ile ıslahını gerçekleştirdiği çeşitlerin ihtiyaç duyduğu sıcaklık istek tahminlemelerini daha güvenilir verilerle analiz etmektedir. Portatif toprak analiz cihazları ile 5 dakika içinde etkin toprak analizleri yapmakta, elde edilen veriler doğrultusunda gerçekleştirilen ıslah çalışmaları sonucunda, uluslararası pazarlara uygun çeşitleri pazara sunmaktadır. "1408 kez görüntülendi. 04.10.2022  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön