• 1 Aralık 2021 / Çarşamba 23:49
Berfu Tekbaş

Berfu Tekbaş

PALOMA HOTELS Group CRM & Reputation Manager

Berfu Tekbaş

PALOMA HOTELS Group CRM & Reputation Manager

Son Yazıları

Hayat Otomatik Pilotta Gitmiyormuş Meğer!

Bir gün, Maslow piramidinin en düşük seviyesine ineceğimiz kimin aklına gelirdi? Marketlerde makarna ve unun tükendiği, insanların sadece yemeği ve hayatta kalmayı düşündüğü bugünlerde, yıllar sonra torunlarımıza anlatacak savaş hikayelerimiz olmasa da Corona Günlerimiz oldu demeyi eminim hiç kimse istemezdi. Ancak her şeye rağmen optimist bir bakış açısıyla, her musibette bir hayır vardır, deyip, hayatı yeniden öğrenmeye devam etmek zorundayız.

Corona krizinin tüm dünyada hızla devam ettiği ve 1 milyardan fazla insanın karantinaya alındığı bu günlerde, ekonomi de son birkaç on yılın en kötü anını yaşıyor. Peki, bu kriz kontrol altına alındığında dünya nasıl bir yer olacak? Neler değişecek ve neler aynı kalacak?

Covid-19 sonrasında müşteri deneyimi nasıl bir değişim gösterecek? Özellikle kriz zamanlarında, şirketlerin müşterilerle etkileşimi, müşterilerin güven ve sadakat duygusu üzerinde anında ve kalıcı bir etki yaratabilir. 

Rutinin bozulduğu, hayatın neredeyse durduğu Corona günlerinde, insanların en çok ihtiyaç duydukları empati, güven ve bir şekilde erişebilir ve erişilebilir olma istekleri yanında kaygı ve endişeyi de barındırdı.

Hayatın tam da durduğu o anda, o güne kadar yapılagelen işler, verilen siparişler, planlanan toplantılar, biletlenmiş yolculuklar, zamanlanmış tatillerin bundan sonra devam edip-etmeyeceğine veya nasıl devam edeceğine dair onlarca soru muhatap bulmaya çalıştı tüketicinin kafasında…

Teknoloji ile barışık olan şirketler tüketicideki bu kaygıyı anladı ve hemen eyleme geçti. Bunun sonucunda da digital bir bombardıman başladı. Firmalar hiç vakit kaybetmeden müşterilerine ulaştı, kendi faaliyetleri ile ilgili nasıl yardımcı olacaklarına dair bilgiler verdi. Özel reklam filmleri çekildi, tüm online mecralarda paylaşıldı, insanın içini okşayan en fazla iki kelimeden oluşan sloganlarla, bir insan için en değerli duyguyu #yanındayız duygusunu yaşatmaya çalıştı. Bazı firmalar bunu müşterilerinin iliklerine kadar hissettirirken, müşterisi olmayan potansiyellerin ise müşterisi olmasını sağladı.

Corona günlerinden önce, hayatın akışında birçoğumuzun sebep aramadan alışkanlık haline getirdiğimiz ve bu şekilde otomatik pilotta devam eden hayatlarımız için, oyun bitip perde kapanınca, hayatımıza kaldığımız yerden devam edebilmek için yeni yapma modelleri aramaya başladık; yemek tarifi ve evde hobi siteleri sanırım en çok aranan ve tıklanan sitelerden birileri olmuştur.

Hatta, bazılarımızın evine düzenli olarak gelen yardımcılarımız sayesinde hayatımız fevkaladenin fevkinde iken, onların olmadığı günlerde belki de salça veya şarap lekesini nasıl çıkarırım, perdeleri daha iyi nasıl temiz yıkarım gibi, bugüne kadar hiç ihtiyacımız olmayan başucu kitaplarına ihtiyaç duyar olduk.

Hatta bu durum biraz daha devam ederse sanırım çok yakında dünyadaki erkeklerin birçoğu berber, kadınlar da iyi birer aşçı olarak yan dal yapacağız

764 kez görüntülendi. 08.06.2020  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön