• 23 Eylül 2023 / Cumartesi 11:08
Ekrem Ata

Ekrem Ata

Pazarlama Müdürü

1963 yılında Kastamonu’nun Abana ilçesinde doğdum. Lise tahsilime kadar burada kaldım. 1980 yılında Kara Harp Okulu’na girdim. 1984 yılında Topçu Teğmen rütbesi ile mezun oldum. 1999 yılına kadar değişik kıtalarda görev yaptım. 1999 yılında Kıdemli Yüzbaşı rütbesi ile emekli oldum. Aynı yıl Kuralkan Motorlu Araçlar’da Satın Alma Müdürü olarak göreve başladım. Aralıksız 1999-2013 yılları arasında Planlama-Lojistik-Üretim Müdürlükleri görevinde bulundum. 11 Haziran tarihi itibari ile Pazarlama Müdürlüğü görevine atandım. İki kız babasıyım. Aynı zamanda Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) adı altında emekli subayların kurmuş olduğu derneğin Genel Başkan Yardımcısıyım. Bu sitede ülkenin içinde bulunduğu sorunlara yönelik bazı yazıları kaleme almaktayım.

Ekrem Ata

Pazarlama Müdürü

Son Yazıları

2000’li Yillardan İtibaren Kuralkan Agresif Olarak Büyüdü

“Büyüyen yapınızı desteklemesi için kullandığınız ERP’nin geliştirmeye açık olması çok önemli.”

Kuralkan Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kuralkan Motorlu Araçlar A.Ş., motosiklet sektörüne ilk adımını 1987 yılında MZ Motosikletlerin Türkiye distribütörlüğüyle atmıştır. Sektörde gösterilen başarının ardından, 1994 yılında İstanbul Dudullu’daki fabrikasında yerli motosiklet üretimine başlayan Kuralkan Motorlu Araçlar A.Ş., o yıldan bu yana Kanuni markasıyla ürettiği motosikletleri hem yurtiçi hem yurtdışı pazara sunmaktadır. Şirketimiz 2000’li yılların başına kadar istikrarlı bir şekilde büyümüş ve 2000’li yıllarda sektöre yön verecek yatırımlara hız vermiştir. Bu kapsamda Sabiha Gökçen Havalimanı yakınında Tuzla Tepeören bölgesinde 41.500 M2 kapalı alanı olan motosiklet üretim üssünü kurmuştur. Motosiklet üretimindeki en yeni teknolojileri ve yenilikleri bünyesinde barındırmak üzere tasarlanan fabrika içerisinde sürüş test alanı, depolama, montaj, dökümhaneler, dişli üretim ünitesi, kumlama, boyahane ve akredite edilmiş test laboratuvarı bulunmaktadır.

Kanuni Motosiklet Üssü, günlük 1000 motosiklet üretim ve 500 kişilik istihdam kapasitesine sahiptir. Motosiklet, Scooter ve Atv ürün gruplarında 50 cc’den 650 cc’ye kadar 1900 ve 20.000 TL aralığında geniş bir müşteri kitlesine hitap eden fiyat aralığında 42 değişik modeli ile sektöre yön veren lider markalardandır.

Büyüyen yapınızı desteklemesi için kullandığınız ERP’nin geliştirmeye açık olması çok önemli.

2000’li yıllardan itibaren firmamızda agresif büyüme gerçekleşti. Kontrol altına alamadığımız birçok ihtiyaç hasıl oldu. Arayışımız öncelikle muhasebe ihtiyacı olarak başladı, sonrasında ilk ERP anlaşmamızı 2002 yılında yaptık. Maalesef ihtiyaçlarımız artarak devam ediyordu ve klasik bir paket programının tüm zorluklarını yaşıyorduk. Esnek olmayan bu yapı bize çeşitli zorluklar yaşattı. En basit olarak bir depo programı dahi yoktu. Depo Yönetimi için özel uygulamalar yapan başka bir firmadan danışmanlık almaya başladık; ancak neredeyse kendi sistemimizdeki hiçbir birim birbiriyle konuşamaz hale gelmişti. İnanılmaz bir entegrasyon sorunu yaşamaya başladık ve bu sebepten dolayı çok fazla hatayla karşılaşıyorduk. Arayışlarımız süratle devam ediyordu. IAS’nin daha ilk toplantısında firma yetkilileri CANIAS ERP’yi anlattıklarında ikna olduk. Hem tek bir platform üzerinden yönetilebiliyordu, hem oldukça esnekti, hem de yazılımın dili Troia neredeyse herkesin üzerinde geliştirme yapabileceği kadar kolaydı. IAS’nin gerçek bir ERP programı olduğuna karar verdik ve bu şekilde IAS ile projeye başlamış olduk. Şunu gördük ki ERP kullanımında paket programlar kesinlikle çözüm olmuyor. Programın geliştirilmeye açık olması çok önemli. IAS’nin veri tabanı çok güçlü. Firma desteğini her an alabiliyoruz. BI firma içinde oldukça etkin şekilde kullanılıyor. Satış otomasyonunu sağlayabildik. Sipariş aşamasında, bu siparişin ne ile ödeneceğinin tespit edilerek faturasının kesilip tahsilatının alınmasına kadarki süreci Satış Otomasyonu sayesinde CANIAS ile başarabildik.

1010 kez görüntülendi. 27.08.2019  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön