• 16 Haziran 2024 / Pazar 14:58

Türk Yazılım Eserleri Arşiv ve Ansiklopedisi Yayımlandı

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), Türk yazılım sektörünü 'Türk Yazılım Eserleri Arşiv ve Ansiklopedi Projesi'yle bir araya getirdi. 

Proje kapsamında hazırlanan 'Türk Yazılım Eserleri' kitabının tanıtım toplantısı, sektör temsilcilerinin katılımıyla Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Ansiklopedi’ de 84 yazılım şirketinin 272 yazılım eseri çıkış tarihi, farklı kılan özellikleri, kullanıcı sayıları, ihracat rakamları ve iletişim bilgileri yer alıyor.

" Türk Yazılım Eserleri Arşiv ve Ansiklopedi Projesi ", Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü işbirliğinde 2021 yılında hazırlanmaya başlanmıştı. Yayının aynı zamanda yaratıcı endüstri olarak da tanımlanan yazılım sektöründe telif hakları konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturması da hedefleniyor.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi Hakkında
İstanbul’un Beyoğlu semtinde, Bostan Sokak’ta bulunan Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, 1993 yılına kadar nikah dairesi olarak kullanıldı. Bu yıldan sonra 2017’ye kadar çok amaçlı bir kültür merkezi olarak hizmet verdi. Türkiye’de siyaset biliminin gelişmesinde önemli payı olan Tarık Zafer Tunaya ’nın adını yaşatmak amacıyla inşa edilen yapı, 2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından eski dokusu gözetilerek restore edildi. 

İlgili Linkler:

Türk Yazılım Eserleri Ansiklopedisi935 kez görüntülendi. 25.08.2023  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön