• 23 Şubat 2024 / Cuma 14:36

Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım (AKKY) Dönemi Başlıyor

Kamu kurumlarının kullanılan lisanslı yazılımların önemli bir maliyet kalemi oluşturması, hızlanan dijital dönüşüm süreci ile bu maliyetin daha da artacak olmasından dolayı açık kaynak kodlu yazılıma (AKKY) geçmesi gündemde.

Kamuda lisanlı yazılımların yerine AKKY kullanılmasının, maliyet tasarrufunun yanı sıra, yerel yazılım ekosisteminin geliştirilmesi ve siber güvenliğin güçlendirilmesi açısından da önemli bir potansiyel barındırdığı öngörülüyor.

Bu potansiyelden faydalanmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı" konulu 2023/13 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, 29/07/2023 tarihli ve 32263 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bundan sonraki süreçte Kamu kurumlarının, TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından hazırlanan "Açık Kaynak Kodlu Yazılıma Geçiş Analiz Rehberi"ne göre "AKKY Geçişi Analiz ve Yol Haritası Raporu"nu hazırlayarak 2024 yılı Nisan ayı sonuna  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’ne iletmeleri bekleniyor.

İlgili Linkler:

2023/13 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi

AKKY Geçişi Analiz ve Yol Haritası Raporu Şablonu

Açık Kaynak Kodlu Yazılıma Geçiş Analiz Rehberi463 kez görüntülendi. 04.08.2023  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön