• 26 Eylül 2021 / Pazar 13:12

Hızlı Yazılım Geliştirme Platformları

Octopod Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Balo ile Hızlı Yazılım Geliştirme Platformlarını Konuştuk. 

Dijital dönüşümü iş hayatımızın en küçük hücrelerine kadar hissettiğimiz bir dönemi yaşıyoruz.

Endüstri 4.0 rüzgârıyla hızlanan dijital dönüşümde, ERP süreçlerinin implementasyonundan karanlık fabrikalara, karar destek sistemlerinden yapay zekâya, tasarımlar ve dokümanlardan artırılmış / sanal gerçeklik uygulamalarına doğru ciddi bir değişim, dönüşüm söz konusu.

Dijital dönüşümün en temel parçacığı ise yazılımlar ve bu yazılımların üretim süreçleri.

Her konuda olduğu gibi yazılım geliştirme süreçlerinde de ciddi bir dönüşüm söz konusu: Satır satır kod yazarak kilim dokur gibi geliştirilen yazılımlar zamanla görsel geliştirme araçlarına dönüştü. Web’in hızla hayatımıza girmesi, kullanıcı sayılarının hızla artması kullanım, anlama ve kavrama kolaylığı gibi konular UX ve UI dizayn işlerinde uzmanlaşma ve farklılaşmaya kadar gitti.

Çeşitli yazılım geliştirme tool’ları ile geliştirilen yazılımların hızlı çalışması ve verimli olması hedefl enirken değişen ve gelişen iş yapış şekillerine bağlı olarak yazılımların da daha hızlı geliştirilmesi hedefl er arasına girdi.

Son 10 yılda, sıfırdan başlayan ve gelişen bir Low-Code pazarı ve çözümleri de son günlerde hızla yazılım geliştirme sürecinde yerini almaya başladı.

Geçtiğimiz aylarda dünyaca ünlü 2 Low-Code platformdan birisi 1.3 milyar dolardan, diğeri ise 763 milyon dolardan yatırımcı buldu ve bu pazarın ileride ne kadar büyüyeceğinin göstergesi oldu.

Digital dönüşüm iş uygulamaları pazarında Low-Code platformların 2023 yılı pazar payının 40 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu platformlar sayesinde yazılım geliştirme süreçleri 8-20 kat daha hızlanıyor ve değişen gelişen firmaların ihtiyaçlarına daha çabuk cevap veriyor.

Forrester analisti John Rymer’ın dediği gibi; “Kendimizi yazılım geliştirme sürecine bağlarsak, başarısız olacağız. Çok yavaş, çok katı bir süreç. Yeterince hızlı hareket edemiyoruz.”

Bu söylem Low-Code platformlara olan ihtiyacı gözler önüne seriyor.

Ülkemizde de bu konuda çalışma yapan ve Low-Code pazarına girmek isteyen bir oyuncu var: Octopod. Kendini No-Code platform olarak tanımlayan Octopod, iş uygulamaları geliştirme pazarında 5 yıl Ar-Ge çalışması yaparak piyasaya sürdüğü ürünü ile 20 kata kadar daha hızlı yazılım geliştirme ve geliştirilen yazılımların MultiPlatform olması özelliği ile ön plana çıkıyor.

OCTOPOD BİLİŞİM A.Ş.
Şenol Balo Yönetim Kurulu Başkanı Barbaros Mah.
Palladium Tower No:42 K:10 Ataşehir İstanbul
Tel.: +90 216 688 03 67
iletisim@octopod.com.tr -  www.octopod.com.tr

861 kez görüntülendi. 06.04.2020 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön