• 13 Temmuz 2024 / Cumartesi 06:44

GİB'den, e-Fatura İçin Erteleme Yok

Özel Entegratörler, 20 Kasım’da düzenlenen ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu ile birlikte düzenlene kurulda ikinci kez bir araya geldiler.

ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu'nda ikinci kez bir araya gelen Özel Entegratörler toplantısında 30’dan fazla temsilci eFinans ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantının moderatörlüğünü ilk toplantıda olduğu şekilde Bthaber Grup Yayın Koordinatörü Sn. Ayhan Sevgi yaptı.

ERP komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü M.Göker SARP ‘ın ERP Komitesi ve Özel Entegratörlerle birlikte organize edilen kurul toplantıları ve Kamu Spotu projesi hakkında verdiği bilgilerle başlayan toplantının ilk bölümünde, özel entegratör temsilcileri kamu spotu projesi, yıl sonundaki e-fatura geçişisi ve gündemdeki e-dönüşüm başlıkları hakkında bilgi alışverişinde bulundular ve gündemi birlikte yorumladılar.

İlk toplantıda olduğu gibi ikinci bölümde ise Geliri İdaresi Başkanlığından Denetim ve Uyum Yönimi Daire Başkanı Sn. Mutlu Akın ve Sn. Engin Uysal’ın da katılımıyla toplantının biricinci bölümünde konuşulan ve toplantı moderatörü Sn. Ayhan Sevgi tarafından kendilerine iletilen konular hakkındaki yorumlarını ilettiler, planlarını paylaştılar ve kendilerine yöneltilen soruları birinci elden cevaplamaya özen gösterdiler.

“ GİB’in ERP Komitesi Özel Entegratörler toplanısında yaptığı açıklamalara göre; e-fatura’da kesinlikle erteleme olmayacak.
GİB Aralık’ın ilk haftası mükelleflere mektup ile bildirimde bulunarak yıl sonu geçmesi beklenen 30.000’e yakın firmaya konuyu tekrar hatırlatmış olacak ve başvuru sürecini hızlandırmaya çalışacak.
Bildiğiniz gibi e-fatura için son başvuru tarihi 31 Aralık (bu tarih dahil) ancak e-fatura başvurusu öncesinde tamamlanması gereken bir de Mali Mühür süreci var, son başvuru tarihi yaklaştıkça ve ertelenme olmayacağına dair bilgiler yaygınlaştıkça mükelleflerin başvuruları yığılmamaya başlayacak, ayrıca TÜBİTAK’in günlük Mali Mühür üretme kapasitesini de hesaba katarsak mükelleflerin başvurularını son başvuru tarihini beklemeden yapması gerekiyor.”

Özel entegratörler arasında iletişimin geliştirilmesi ve sektörel düzenlemeler için toplantılar devam ediyor olacak. Bir sonraki Özel Entegratörler kurul toplantısına VBT firması evsahipliği yapıyor olacak.

996 kez görüntülendi. 05.13.2019  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön