• 2 Aralık 2021 / Perşembe 01:28

Sosyal Medya Ticareti, E-Ticaretin Tahtını Sallıyor

HeloRobo Genel Müdürü Gökhan Karahan ile sosyal medya ticareti ve HeloRobo’yu konuştuk. 

“Market” ve “ticaret” sosyal medya ile farklı bir boyuta açıldı. Dijital datalar, çok fazla veri ve iletişim ihtiyacının doğmasıyla birlikte işletmelerin yükünü ağırlaştırırken hedef kitleye daha kolay ulaşmalarını da sağlamaktalar. Sosyal medya ile “tüketici” ve “ürün” kavramları tekil şeyler olmaktan uzaklaşarak, bu kavramların kapsamı sosyal medya ile daha da genişledi.Tüketiciler, tüketmedikleri zamanlarda da, markaların oluşturduğu trendlere ve çalışmalara ilgi duyarak “takipçi” konumuna yerleştiler. Bizler de bazen hayranlıkla, bazen merakla, bazen de maruz kalarak sosyal medyada kişileri ve firmaları izliyor, takip ediyoruz. 

Sosyal medyanın en büyük gücü “kişisel” bir iletişim aracı olmasıdır. Sosyal medya ticareti de sosyal medyanın bu gücünü ticarette kullanabilmek, hizmetleri ve ürünleri pazarlamak, tanıtmak ve satmak için Facebook, Instagram, WhatsApp ve diğer sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır. Dijital 2021 raporuna göre, Türkiye’de 60 milyon kişi sosyal medya kullanıcısı ve bunun nüfusa oranı yüzde 70.8. Araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 28’i zamanlarının büyük bir kısmını markaları ve satın almak istedikleri ürünleri incelemek için harcıyor, yüzde 71’i online alışverişi tercih ediyor. Hesapların sosyal medya ticaretine ilgi duymalarının yanında sosyal medya üzerinden satış yapma hedefleri de bulunuyor; bugün sadece Türkiye’de 30 milyon kullanıcısı olan Instagram üzerinden en az bir kere satış yapmış hesap sayısı 5 milyonun üzerinde ve bu hesapların 6’da biri ticari amaçla kullanılıyor. Dijital 2021 verilerinin de ortaya koyduğu gibi sosyal medya ticareti e-ticaretin tahtını sallamaya başlıyor.

Sosyal medya ticareti müşterilerin farklı yöntemlerle birbirleri ve firmalarla iletişime geçerek daha tatmin edici ve kendi içinde daha “doğru” satın alma kararları vermelerine olanak sağlıyor. Firmalar bu habitat içinde, sosyal medyanın kişisel doğasında alışveriş yapmaktan keyif alan potansiyel müşterilerine sosyal medya ticareti ile kolaylıkla ulaşabilmekteler. Artık daha geniş spekturumdaki müşterilere, kendilerine özel tekliflerde bulunabilecekleri veya müşterilerle birebir iletişime geçerek sosyal medya ticareti ile sıcak bir hizmet verebiliyorlar.

Türkiye’de sosyal medya ticareti alanında bütünleşik çözümler üreten HeloRobo olarak yüz yüzeden sonra en iyi ticaret olarak sunduğumuz sosyal medya ticaretini, teknolojinin sunduğu kolaylığın yanı sıra insan faktörünü öne çıkararak sıcak, hızlı, etkili ve adeta yüz yüze bir satış ve pazarlama deneyimi ile sunmaktayız. Tüm sosyal medya mesajlarının tek platformdan yönetilmesini sağlarken, e-ticaret sitesine, ERP veya muhasebe programlarına entegre şekilde satış süreci yönetimi sağlarken, e-ticaret sitesine yönlendirmeden, ürün bilgisi, sepet bilgisi, ürünlerin stoktan düşmesi, faturaya yansıması, müşteri portföyü oluşturulması gibi tüm süreçleri kapsayarak e-ticaret sitesine entegre şekilde satışın mesaj kutusundan, yani chat’ten tamamen bitirilmesine imkân tanıyoruz. HeloRobo olarak bizler e-ticarete karşı, sıcak, canlı ve hızlı sosyal medya ticaretinin safındayız ve sosyal medya ticaretine güç katmak için elimizden gelen desteği veriyoruz. 
 

146 kez görüntülendi. 07.10.2021  tarihinde eklendi.
Yukarı Dön