• 26 Eylül 2021 / Pazar 12:27

Serdar Plastik’in e-Dönüşüm’e Geçiş Hikâyesini, Muhasebe ve Finans Müdürü Yusuf İbik ile Konuştuk

Hangi e-Belge sistemlerini kullanıyorsunuz?

Şirketimiz bünyesinde; 01/2015 yılından itibaren yurtiçi müşterilerimize e-fatura düzenlenmeye başlanmıştır. Aynı dönem içerisinde e-defter uygulamalarına da başlanmıştır. 01/2017 tarihi itibariyle ihracat işlemlerinde e-fatura uygulamasına geçilmiştir. 01/2020 döneminden itibaren e-arşiv uygulamasına geçilmiştir ve son olarak 06/2020 döneminden itibaren e-irsaliye uygulamasına geçilmiştir. Bütün e-belge uygulamaları için özel entegratör olarak Uyumsoft firması ile çalışıyoruz.

e-belge sistemlerini kullanarak hangi faydaları sağladınız?

e-belge sistemleri muhasebesel iş yükünü azaltıcı etkiler göstermiştir. e-belge yönetilmesi kağıt ortamında üretilen belgelere göre daha kolaydır. Evrak akış hızları artmış evrak kayıplarının önüne geçilmiştir. e-belge sistemleri ile birlikte kontrol maliyetleri azalmıştır. Bu yönüyle e-belge uygulamaları daha güvenlidir. Evrak akış hızının artışı ve muhasebesel hataların önüne geçmesi en önemli özelliğidir. Dış ticaret işlemlerinin otomasyonu anlamında da ayrıca gümrük işlemlerinde kolaylıklar sağlamaktadır. Dosyalama maliyetleri azalmış. Arşivlemede ve evraka ulaşmada ciddi kolaylıklar getirmiştir. Evrakların zayi olması da ayrıca e belge uygulamaları ile önlenmiştir. e-belgelerde standart elektronik mimari olması sebebiyle, kıymetli evrakta standart asgari bilgilerin yer alması sağlanmıştır. Ayrıca zaman damgası, mali mühür gibi güvenlik sistemleri ile işlemlerin kanunlara uygun hale gelmesi sağlanmıştır.

e-Dönüşüme yeni başlayacak olan firmalara neler önerirsiniz?

Öncelikli olarak; ilgili birimlerin ilgili e- belge platformları üzerindeki yardım dökümanlarını ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmektedir, firmalar burada yer alan yönergeleri izleyerek başvurularını doğru bir şekilde yapmalılar.

e-belge ile ilgili , gerek kullandıkları muhasebe-ERP programlarının teknik altyapı hazırlığı gerekse  mevcut evrak akış süreçleri gözden geçirmeli, gereken süreç ve program güncellemeleri yapıldıktan sonra  çıkabilecek sorunlar tekrar tespit edilmeli, tespit edilen konularda iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.

Örneğin ;  

e-irsaliye sisteminde ; sevkiyat aşamasında  irsaliye düzenlenirken stok kartlarında ortaya çıkabilecek(birim, stok kodu vb. eksikliği gibi) hatalı işlemlerin hangi konulardan kaynaklandığı tespit edilmeli ve ilgili stok kartları düzeltilmelidir.

e-fatura sisteminde  Tedarikçi ve müşteri vergi kimlik numaraları kontrol edilerek doğruluğundan emin olunmalıdır. ( e-fatura mükellef güncelleme işlemi V.K. No üzerinden yapılmaktadır) .

e-ihracat faturaları düzenlenirken , ülke kodu, malzeme birim kodu, ISO kodları, GTİP kodları vb. gibi teknik mimarinin istediği tüm bilgiler kullanılan programa girilmelidir.

Kendi firmalarına en uygun entegratör firma ile çalışılması, gerek kurulum, gerek işletim esnasında ilgili personellerin iş yükünü azaltacaktır.

 

 

618 kez görüntülendi. 14.10.2020 tarihinde eklendi.
Yukarı Dön