Bulut Teknolojileri ve Çözümleri

bulut banner

Orçun Özalp

Bulutistan

Bulutistan, kurumsal firmaların gelirlerini büyütmeleri, küresel ve lokal pazarlarda rekabet edebilmeleri için teknoloji kullanımları şart olduğunu düşünen teknoloji severlerin kurduğu bir şirkettir. Bulutistan olarak biz, Türkiye’deki firmaların teknolojiden azami seviyede istifade etmeleri için doğru teknolojiyi kendileri için en uygun model ile seçmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda bulut teknolojilerinin Türkiye ekonomisinin gelişimi ve firmalarımızın büyümesi için önemli olduğuna inanıyoruz.

Gücünü işbirliği yaptığı yerli ve yabancı ortaklardan alan Bulutistan, sunduğu bulut çözümleriyle alanında fark oluşturuyor. Bulutistan’dan faydalanan KOBİ’ler, bu alanda fark oluşturan güvenilir hizmetlere en kolay yoldan erişerek rakiplerinden bir adım önde olacak ve %80’e varan bir oranda tasarruf sağlayacak. Şirket, özellikle Microsoft Office 365 ve Microsoft Azure platformlarında öncü çözümlerle sunduğu hizmetlerle öne çıkıyor. Bulutistan, Uzaktan Yedekleme, Veri Güvenliği, Müşteri İlişkileri Yönetimi, E-Fatura ve E-Defter başta olmak üzere teknoloji analizi sırasında ve sonrasında ortaya çıkabilecek tüm ihtiyaçları tek noktadan karşılıyor.

Kuruluş yılı: 2015

Şirket web sitesi: www.bulutistan.com

Hizmet ve ürün pazar segmenti: KOBİ ve Büyük Ölçekli Firmalar

Fiyatlandırma bilgileri: Hizmet bazlı fiyatlandırma yapılır.

Cloud Komitesi temsilcisi: Akın Akbaş (Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü) Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


ICT BULUT BİLİŞİM A.Ş.

0 iletisim tum firmalar

Adres: İstanbul Kongre Merkezi,  Taşkışla Cad., Harbiye 34367 İstanbul

Tel: +90 850 222 85 88

e-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.Tunç Taşman

BİMSA

Hizmet olarak yazılım (SaaS)
Bimsa tarafından üretilen; e-fatura, e-arşiv ve e-defter entegrasyonu sağlayan Edoksis, elektronik satın alma platformu Pratis ve insan kaynakları ve bordro yönetimi platformu HR-Web yazılımları, bulut tabanlı teknolojilerle sunulmaktadır. Kolay kullanımı ve hızlı entegrasyon yetenekleri ile bu yazılımlar teknoloji ile şirketlerin iş süreçlerini en kısa sürede ve en optimum maliyetle entegre etmektedir.

Veri merkezi hizmetleri
Kurumsal veri merkezi hizmetleri ile Türkiye’nin önde gelen şirketlerine hizmet veren Bimsa, İstanbul ve Kocaeli’nde Tier 3 standartlarına uyumlu, en son teknoloji ile yeniden yapılandırılan iki ayrı veri merkezine sahiptir. Şirketlerin kritik uygulamalarını ve verilerini güvenli bir şekilde barındırabilecekleri 7/24 kesintisiz çalışabilen güvenilir, sürekli ve yedekli altyapı bileşenlerinden oluşturulan bu veri merkezlerinde barındırma ve uygulama işletimi hizmetleri vermektedir.

Profesyonel hizmetler
Birçok farklı sektördeki deneyimleri ile iş zekası konusunda da birikim ve danışmanlık hizmetlerini ilk geliştiren şirketlerden olan Bimsa, 2000 yılından bu yana gerçekleştirdiği projeler sayesinde oluşturduğu metodolojisi ve ürünlere hakimiyeti ile fark yaratan çözümler sunmaktadır. Bimsa, Türkiye’deki ilk “SAP Danışmanlık Destek Merkezi” olarak 1995 yılından bu yana, bu alanda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sertifikasyonlar
Müşteri memnuniyetinde ve şirket süreçlerinde sürekli iyileştirmeye önem veren Bimsa, bilgi teknolojileri alanındaki kalitesini ve müşteri taahhüdünü ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikaları ile belgelemiştir.

 

ŞİRKET HAKKINDA

Bimsa, en son teknolojik gelişmeleri şirketlerin iş yapış süreçlerine entegre ederek dijitalleşme yolculuklarına eşlik etmektedir.

Farklı ölçek ve sektörlerden şirketler için; uygulama ve iş danışmanlığından işletim ve teknik hizmetlere, donanımdan yazılıma kadar tüm bilişim ihtiyaçlarını karşılamak ve müşterilerine “en uygun” çözümleri “en yüksek” kalitede sunmak üzere faaliyet göstermektedir.

Bimsa, kurulduğu 1975 yılından bu yana biriktirdiği 41 yıllık deneyimi ile Türkiye’nin en köklü ve tecrübeli bilgi teknolojisi şirketlerindendir.

Faaliyet alanları ve çözümler

Deneyimli uzman kadrosu ile Bimsa; üretim, finans, insan kaynakları, tedarik zinciri yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, ürün ömrü yönetimi, iş zekası, portal yönetimi ve karar destek sistemleri konularında, çözümler sağlamaktadır.

Pratis:
B2B satın alma platformu Pratis, alıcı ile satıcıyı bir araya getirir.  Pratis’te farklı sektörlerden 60 alıcı firma, 353 ürün ve 26000+ tedarikçi yer alır. Kurumsal satın alma yapan firmalar ile tedarik havuzu oluşturulur.

Kuruluşların kendi bilgi teknoloji sistemlerine entegre edilebilen ve tedarikçi seçiminde çeşitli kriterlerin titizlikle uygulandığı sisteme, sadece referans yoluyla kayıt yaptırılabilir. Satınalma süreçlerini teknolojiyle desteklemek ve e-satınalma uygulamalarının avantajlarından yararlanmak isteyen büyük ölçekli firmalar ve bu firmalara ürün ve hizmet tedarik eden tedarikçi firmalar müşteri profilini oluşturur.

Firmalar satın almak istedikleri mal ve hizmetler için fiyat araştırmasından siparişe kadar olan süreci platform üzerinden gerçekleştirebilir. Pratis üzerinde promosyon malzemelerinden işçi kıyafetlerine, araç kiralama hizmetlerinden nakliye hizmetlerine, rulmandan bilgi sistem donanımlarının alım satımına kadar uzanan oldukça geniş yelpazeli ticari faaliyetler gerçekleşir.

Edoksis:
Edoksis (Elektronik Döküman Sistemi) , Sabancı Holding  Bimsa A.Ş. çatısı altında faaliyet gösteren, kurumların ihtiyaç duydukları elektronik belge akışlarını yönetebildikleri uygulama ve hizmetleri geliştiren , e-fatura ve e-defter gibi yasal zorunluluk gerektiren işlemleri GİB ‘nın ilettiği ve belirlediği yasal çerçevede çözümlerini müşterilerine hem ürün hem de hizmet olarak veren aynı zamanda verilen ürün ve hizmetin destek süreçlerini yöneten markaların genel adıdır.

Edoksis (Elektronik Döküman Sistemi) uygulama ve hizmetlerini kullanarak , muhasebe ve teyit sürelerini azaltabilir, nakit akışını hızlandırır, baskı, çıktı alma, kağıt ve posta gidelerini azaltabilir, Müşterileriniz ile kurum arasındaki muhasebesel veya ödeme ile ilgili uyuşmazlıkları azaltabilir, tüm bunları yaparken kurulacak entegrasyon sayesind izlenebilirliği arttırabilir , raporla çözümlerinden faydalanabilir ve en önemlisi yasal yükümlülüklerinizi  kolaylıkla  yerine getirebilirsiniz.

Bimsa A.Ş. Ağustos 2013 itibariyle "Özel Entegratör" yetkisi Ekim 2013 itibariyle "e-fatura Saklama Hizmeti" yetkilerini almıştır. e-fatura için Özel Entegratör firmaların alması gereken Mali Mühür Uyum Raporuna sahiptir. Bimsa A.Ş. Eylül 2014 itibariyle GİB tarafından verilen "e-Arşiv Özel Entegratör" yetkisine sahiptir.

HrWeb:
BİMSA’nın 40 yılı aşkın bilgi teknolojileri deneyimiyle geliştirdiği insan kaynakları uygulaması HR-WEB, her ölçekten ve sektörden kurumun kullanabildiği uçtan uca hizmet veren bordro ve İK sistemidir.

İnsan Kaynakları yönetiminin kurumun tüm idari kademeleri tarafından etkili bir şekilde yürütülmesini sağlayan HR-WEB, tüm birimlerin kendi performanslarını kontrol edebilmelerine olanak tanır. Dinamik sorgulama sayesinde çalışanlar kendi raporlarını kolayca üretebilir, grafik halinde sunulan raporlardan faydalanabilir.

HR-WEB`in temelini, tüm personelin kullanımına açık olan bir portal oluşturur. Sistem bünyesindeki self-servis portal, HR-WEB`i benzer insan kaynakları uygulamalarından ayırır. İnsan kaynaklarında şeffaflık sağlayan bu sistemde sadece kurumlar değil, personel de özlük bilgilerine ulaşabilir. Yöneticiler ise portal üzerinden personelle ilgili önemli bilgilere tek noktadan erişerek performans, terfi, prim gibi konularda daha kolay ve doğru kararlar verebilir. Kullanılan modüler yapı sayesinde, kurumlar sadece istenen alanda portalden yararlanabilir.

HR WEB Modülleri
· İK Modülü

  · Bordro Modülü

  · Portal Modülü

Kuruluş yılı: 1975

Şirket web sitesi: www.bimsa.com.tr

Hizmet ve ürün pazar segmenti: KOBİ, Orta ve Büyük Ölçekli Firmalar ile Uluslararası Firmalar

Fiyatlandırma bilgileri: Proje boyutuna göre değişkenlik göstermektedir.

ERP Komitesi temsilcisi: Tunç Taşman (Genel Müdür)

Coşkun GündoğduCoşkun Gündoğdu
E-İş Çözümleri Direktörü


BİMSA

0 iletisim tum firmalar

Adres: Acarlar İş Merkezi D Blok K:3-4 34805 Kavacik İstanbul

Tel: +90 216 425 10 50

Faks: +90 216 425 10 49

e-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 


Alpaslan Tomuş

Mikro Fortuna

Mikro Yazılımevi’nden Küçük İşletmeler ve Girişimcilere Yönelik Bulut Bilişim Fırsatı: Mikrofortuna

Mikrofortuna, Mikro Yazılımevi’nin www.mikrofortuna.net adresinde özellikle küçük işletmeler ve girişimcilere yönelik olarak sunduğu Bulut Çözümüdür. Mikrofortuna, işletmenin boyutu büyüdükçe gelişen ihtiyaçlara yönelik olarak verdiği hizmetleri artırma kapasitesine sahip son derece esnek bir Bulut Çözümü olarak konumlanmaktadır.

Mikro Yazılımevi, bütçe ve olanakları kısıtlı olduğu için iş süreçlerini elektronik ortama taşıyamayan küçük işletmeler ve girişimcilere, Mikrofortuna ile çok düşük maliyetlere kiralanabilir bir Bulut Çözümü sunuyor. İşletmenin boyutu büyüdükçe artan gereksinimlere de yanıt verecek esneklikte geliştirilen Mikrofortuna, bir Bulut Bilişim çözümü olarak, firmaları bugünden geleceğe taşıyacak nitelikte kurgulanmıştır.

Mikrofortuna, Mikro Yazılımevi mühendisleri tarafından geliştirilmiş online çalışan web tabanlı bir yazılımdır. Server, bilgisayar, disk, elektrik, bakım, BT elemanları gibi tüm giderlerinizi sıfıra indirir. Sadece arkanıza yaslanıp istediğiniz yerden istediğiniz anda istediğiniz işlemi yapmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Yeni firmalar için Mikrofortuna

Yeni bir firma mı kuruyorsunuz? Siz firmanızı büyütmek için yeni anlaşmalar, pazarlama stratejileri, satış planlamaları için toplantılar yaparken tablet, notebook veya telefonunuzdan şirketinizin satışlarını, kasa ve banka hareketlerini, satış grafiklerini, gelir gider tablolarını tek tıkla görebileceksiniz. Ayrıca bu toplantılar sırasında yaptığınız anlaşmaları hemen kayıt edip şirketinizdeki iş arkadaşlarınızın o anda bundan haberdar olmasını da sağlayabileceksiniz. Tek yapmanız gereken hemen www.mikrofortuna.net adresinden ücretsiz bir hesap açmak.

Mikrofortuna ile Şirket Varlıklarınıza Her Yerden Kolay Erişim

Cep telefonunuzdan ya da kullandığınız tablet bilgisayardan şirketiniz ile ilgili varlıklarınız, nakit akışınız, satış istatikleriniz, masraf detaylarınız, kasa ve banka durumlarınız, gelir gider tablolarınız tek tıkla yanınızda olacak.

Mikrofortuna ile Finansal İşlemlerinizi Kontrol Altına Alın

Mikrofortuna finans modülü; nakit, çek, senet ve banka işlemlerini kayıt altına almak ve raporlamak amacı ile hazırlanmıştır. Finans modülü ile; İşlemlerinizi yerel ve farklı döviz cinslerinden yapabilirsiniz. Kasa, banka, cari hesap bakiyeleri yerel veya farklı döviz cinslerinden takip edilebilir, cari hesaplarınıza ait yapılacak ödeme ve tahsilatlar vade detaylı izlenebilir, nakit akışınızı, nakit akış raporu ve nakit akış analizi sayesinde kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca yerel para biriminden farklı olan hesaplarınızda oluşan kur farklarını sistem tarafından oluşturarak hesaplarınıza yansıtabilirsiniz.

Mikrofortuna ile Muhasebe Raporlarınızı Evraklara Boğulmadan Hazırlayın

Mikrofortuna ile birlikte muhasebe işlerinin belgelerle boğuşma, sıralama, analiz işlemleriyle uğraşma sorunları ortadan kalkmıştır.Web tabanlı programımız Mikrofortuna ile ihtiyaç duyulan tüm muhasebe belge ve analizlerine en hızlı şekilde bulundukları yerden ulaşma imkanına sahipsiniz. Mali müşavirler dil desteği ile uluslararası mükelleflerin yabancı ortaklarına raporlarını hazırlayabilir, doğrudan kayıtlara istedikleri yerden ulaşabilir, bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi istediği ortamı kullanabilirler.

Bilişim Altyapı Maliyetlerinden Mikrofortuna ile Kurtulun

Genelde BT Departmanlarının yakındıkları kullanıcı şikayetleri ve onlara ayrılan zaman konuları, Mikrofortuna ile sorun olmaktan çıktı. Ayrıca yeni bir server, disk, DataBase programı lisansları ve server lisansları gibi tüm maliyetlerden kurtularak şirketinizin yatırım maliyetlerini düşürmüş olacaksınız.

Satış Süreçlerinizi Mikrofortuna ile Yönetin

Mikrofortuna tekliften satış sözleşmesine, siparişten sevkiyata kadar tüm yurt içi ve yurt dışı iş süreçlerinizi onay mekanizması ile kontrol altına alarak takip edebileceğiniz, plasiyer, bölge, müşteri grubu, ürün grubu gibi birçok detayla raporlayabileceğiniz bir platform olarak hazırlanmıştır.

MİKRO YAZILIMEVİ HAKKINDA

Türkiye’nin ilk ve öncü kurumsal-ticari iş yazılımları üreticilerinden biri olarak 1988 yılında %100 yerli sermaye ile kurulmuş olan Mikro Yazılımevi, şirketlerin, işlerini en üst düzeyde yönetecek ve verimli büyümelerini sağlayacak nitelikte yazılımlar geliştirir. Geliştirilen kapsamlı ve fonksiyonel bu yazılımlar, şirket varlıklarının en iyi şekilde yönetilmesine yardımcı olmayı hedefler. Mikro Yazılımevi’nde üretilen yazılımlar bugüne kadar; otomotivden dağıtıma, inşaattan üretim ve perakendeye kadar her sektördeki iş yapış biçimlerini önemli ölçüde değiştirmiştir.

25 yılı aşkın sürede elde ettiği tecrübe sayesinde bugün Mikro Yazılımevi, geniş bayi ağını da kapsayan toplam 300’den fazla iş ortağına sahip büyük bir ekosistemdir. Türkiye’nin her noktasında, müşterilerine kesintisiz destek veren Mikro Yazılımevi, ürün ve hizmetlerini Türkiye’de ve Türkiye sınırlarının ötesinde toplam 100 bine yakın işletmeyle buluşturmayı başarmıştır.

Üstelik Mikro Yazılımevi’nin bilgi birikimi, mühendislik çözümleri ve dinamik yapısı, müşteri odaklı yaklaşımı ile birleşerek, müşteri memnuniyetini %96 gibi önemli bir orana ulaştırmıştır.

Mikro çözümleri

Her ölçekteki işletme için kurumsal ve ticari yazılımlar sağlayan Mikro Yazılımevi, büyük ve orta ölçekli işletmeler için Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) çözümlerinin yanı sıra; perakende, küçük ve orta ölçekteki işletmeler için, onların ticari yönetimlerini ve muhasebesel ihtiyaçlarını karşılayan kurumsal yazılımlar geliştirir. Mikro Yazılımevi, gelişme süreci içinde; yüksek nitelikli yönetim bilgi sistemleri, perakende satış yönetim sistemleri ve e-devlet uygulamaları (e-fatura, e-defter, e-arşiv) alanlarında ürettiği markalar ile sektörün öncü yazılım şirketleri arasında yer almıştır.

Kuruluş yılı: 1988

Şirket web sitesi: www.mikro.com.tr  /  www.emikro.com.tr / www.mikrofortuna.net  /  www.akademikro.com

Hizmet ve ürün pazar segmenti: KOBİ ve Büyük Ölçekli Firmalar

Fiyatlandırma bilgileri: Proje boyutu, ile paralel olarak modüler fiyatlandırma yapılmaktadır.

ERP Komitesi temsilcisi: Alpaslan Tomuş (Genel Müdür Yardımcısı)


MİKRO YAZILIMEVİ

0 iletisim tum firmalar

İstanbul: Barbaros Mah. Halk Cad. No: 73 Yenisahra 34746 Ataşehir İstanbul

Tel: +90 216 472 84 00

Faks: +90 216 472 79 60

İzmir: İsmet Kaptan Mah. Şair Eşref Bulv. N:26/10 35210 Çankaya İzmir

Tel: +90 232 441 74 24

Faks: +90 232 445 07 65

e-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 


Murat Kaplan

Projet

Firmamız, dünyanın en hızlı büyüyen iş çözümü Odoo’nun Türkiye’deki lokomotif çözüm ortağıdır. Yerelleştirme merkezi ve bulut çözümler altyapı sağlayıcısı OdooTR’nin de kurucularındandır.

Odoo, Bir işletmenin ihtiyacı olabilecek tüm iş çözümlerini web tabanlı ve özelleştirilebilir modüler yapısı ile bütünleşik olarak sunar.

Müşteri Yönetimi (CRM) • Satış Yönetimi (SM) • Faturalama (INV) • Satış Noktası (POS) • E-Ticaret (ECOM) • Proje Yönetimi (PM) • Satınalma Yönetimi (SCM) • Stok/Depo Yönetimi (WMS) • Üretim Yönetimi (MRP-II) • Finans Yönetimi (FIN) • Muhasebe Yönetimi (ACC) • Personel ve Bordro (HR-PYRL) • Gider Yönetimi (HR-EXP) • Perf. Ölçüm Sistemi (HR-APP) • İşe Alım Yönetimi (HR-REC) • Zaman Çizelgeleri (HR-TSM) • Event Yönetimi (HR-EVM) • İzin Yönetimi (HR-VAC) • Çoklu Şirket (MCOM) • Web Sitesi Yönetimi (CMS) • Toplu E-Posta (EML)

Odoo, “İş çözümleri karmaşık olmak zorunda değil”, ”Kullanıcı deneyimini nasıl en iyi hale getiririz?” hedefleri ile yola çıkmış ve dünya çapında 50.000’den fazla firmada 2.000.000’un üzerinde kullanıcı sayısına ve 550 çözüm ortağına ulaşmıştır.

Odoo, %100 Türkçe, Türk Muhasebe ve Bordrolama Sistemi ile %100 uyumludur, E-Fatura ve E-Defter çözümlerini içerir.

Firmamız, Türkiye mevzuatlarına göre geliştirdiği E-Mutabakat ve Kredi Kartı E-Tahsilat çözümleri ile Odoo’nun Türkiye’deki firmalara faydalarını arttıracak ek çözümlere imza atmıştır.

ŞİRKET HAKKINDA

Projet Yazılım ve Danışmanlık A.Ş; ERP, CRM, B2B, B2C, İş Zekası (BI) konularında 15 yıllık bir tecrübe ve birikime sahip, her konunun uzmanı odaklı ekiplerden oluşan teknoloji, yazılım ve danışmanlık firmasıdır.

Satış öncesi faaliyetler, CRM, E-Pazarlama, Satış Fırsat, Teklif, Sipariş Yönetimi, Satış Değerlendirme ve Ödüllendirme, Prim Sistemleri, Proje Yönetimi, Satış sonrası faaliyetler, Servis Yönetimi, Müşteri Sorunları ve Destek Yönetimi, Bayi Yönetimi, B2B, E-Ticaret Yönetimi, B2C, Finans Yönetimi, Muhasebe Yönetimi, Satınalma Yönetimi, Depo ve Stok Yönetimi, Üretim Yönetimi, IK Yönetimi, Yönetim Raporlaması konularında uzman ekibimiz; geliştirici, uygulama danışmanları ve eğitmenler tarafından oluşmaktadır.

Bizim bakış açımız yazılım ve danışmanlık gözlüğünün ötesinde; müşterilerimizin daha rekabetçi, daha verimli, daha yüksek ciro ve kar elde edebilecek hale gelmesi için gerekli doğru enstrümanları ve ölçüm sistemlerini kolay kullanım ve en uygun maliyetlerle kendilerine sağlamak, uygulamasını kültür olarak oturtmalarına yardımcı olmak ve müşterilerimizi birer iş ortağı olarak görmektir.

Kuruluş yılı: 2007

Şirket web sitesi: www.projetgrup.com

Hizmet ve ürün pazar segmenti: KOBİ ve Büyük Ölçekli Firmalar, Uluslararası Firmalar

Fiyatlandırma bilgileri: SaaS modelinde kullanıcı bazında, On-Premise modelinde lisans ve hizmet saatlerine göre.

ERP Komitesi temsilcisi: Murat Kaplan (CEO, Founder) Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Sinan ElmalıSinan Elmalı
Satış Yöneticisi
Erdinç AkınErdinç Akın
Kanal Yöneticisi


PROJET YAZILIM


Merkez: Ağaoğlu My Office Ataşehir K:4 N:18 Ataşehir İstanbul

Tel: +90 216 250 55 46

Faks: +90 216 250 55 56

e-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Satış: +90 850 520 00 19

Şube:Ağaoğlu My Office 212 K:24 N:395 Mahmutbey, İstanbul

Tel: +90 850 520 00 18

Faks: +90 216 250 55 56

e-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Satış: +90 850 520 00 18Etkinlik Takvimimiz

<<  Temmuz 2019  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031