murat ozbasMurat ÖzbaşNebimak’ın ERP Hikayesi

Nebimak’ın ERP’ye Geçiş Hikayesini Yönetici Ortağı Murat Özbaş’dan Dinledik.

Nebimak faaliyetlerine 1991 yılında LPG sektörüne her türlü LPG ekipmanları imalatı,satış ve servis amacıyla İstanbul da babam Nebi Özbaş tarafından kurulmuştur. Firmanın kuruluş amacı LPG satışı yapan firmalara özel projelendirilmiş makina ve aksesuar temini sağlamaktı.

1994 yılında ilk ARGE faaliyetlerine başlayan firma 1996 yılında üretmiş olduğu prototip LPG buharlaştırıcısının testleri başarı ile geçmesinin ardından 1996 yılında standart ekipman olarak üretimine başlamıştır.Bu yıllarda LPG dökmegaz sistemlerinin çok revaçta olması sebebiyle yüksek üretim adetlerine ulaşmış bu durum sistemin kontrolünü güçleştirmiştir.

1999 yılında aile firmamıza bende katılarak branşım olan dış ticaret konusu üzerine ağırlık vermiş ve yurtdışından orijinal ekipman ihtiyacını karşılamak için ithalat ve üretmiş olduğu ekipmanların ihracatına başlamıştır.

Firmamızda bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile birlikte,kontrolün gittikçe zorlaşması sebebiyle ilk yazılım programımızı,muhasebecimizinde tavsiyeleri ile de tedarik ederek,süreçlerimizi mümkün olduğu kadar sistem üzerinden takip etmeye başladık.Takdir edersinizki o dönemlerde şirketlerin süreçleri ile ilgili yazılım satan firmaların çoğunluğu aslında muhasebe tabanlıdır, dolayısıyla bizimde kullanmış olduğumuz program da muhasebe ağırlıklı bir  program idi. Sonrasında üretilen ürünlerin stok takibinin daha ciddi yapılabilmesi amacıyla üretim modülüde sisteme dahil edilerek, montaj reçeteleri oluşturulmuş ve fatura sisteminde tek ürün çıkışı ile birlikte bu ürünü oluşturan stok kalemlerinin sistemden düşülerek doğru şekilde takibi sağlanmıştır.  

İlerleyen yıllarda işletim sistemlerinin yenilenmesi sebebiyle aynı markalı ürünün 3 yeni versiyonunu kullanma fırsatımız oldu. Firmamızın KYS ne geçişi ile birlikte danışman firmamız,mevcut bazı dökümanlarımızın elektronik ortamda takibini kolaylaştıracak şekilde mevcut sistemimizi uyarlayarak maksimum fayda sağlamamız ile ilgili bize yardımcı oldu. Aslında bu süreç çok rahat ilerlemedi çünkü kullandığımız programının en büyük problemlemlerinden bir tanesi ürünün paket program olarak satılıp,her kullanıcıya aynı özellikler ile gelmesi idi. Takdir edersinizki her firmanın iş yapış şekilleri birbirinden çok farklı,dolayısıyla paket gelen programdaki bazı özellikleri hiç kullanmazken,farklı taleplere danışman firmanın cevap vermesi çok zor olmaktaydı. İlerleyen dönemlerde firmamızın distribütörü olduğu firma sayılarındaki artış ile birlikte firmamızın ihracat rakamları yükseldi. Mevcut kullanmış olduğumuz sistem ile ilgili ilk sıkıntılarımız ikinci dil opsiyonun sadece kısıtlı alanlarda kullanılması oldu.Yabancı dil ile ilgili sonradan yaratılan ek alanlar,sene sonu devir veya versiyon değiştirme sırasında kaybolabiliyor ve kalıcı bir çözüm sağlayamıyordu.

Bildiğiniz üzere tüm kuruluşlar canlı birer organizmadır,dolayısıyla kullanmış olduğunuz sistem bu canlı yapıya uyum sağlamalı,tüm değişkenler anında sisteme adapte olmalıdır.Süreçlerin şirket işleyiş yapısına uygun olarak çalışması,kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması ile birlikte,sonuçların değerlendirilerek başarının somut olarak ortaya konabilmesi için raporlama çok önemli yer tutmaktadır.Raporlar şirketin mevcut durumunun kontrolü ile birlikte,karlılık,verimlilik vb ana kavramların dışında en önemlisi şirketin geleceği için alınacak kararlarda etkin rol oynamaktadır.

Süreç takibinde yaşadığımız sıkıntılar,işlerin daha fazla yoğunlaşması ve ikinci dil ile ilgili yaşadığımız sıkıntılar nedeniyle 2013 yılında mevcut sistemimizin bize daha fazla cevap veremediğine karar verdik  ve kontrolü daha fazla kaybetmeden gerçek bir ERP sistemi arayışına koyulduk. Takdir edersinizki artan rekabet koşullarında firmamıza uygun bir ERP sistemi bulmak çok kolay olmadı. Bütçemiz dahilinde olan ERP programları yine paket satılan tarz programlar olması ve bilinen bazı ERP markalarının bütçemizi çok aşması sebebiyle bir süre kararsız kaldıktan sonra kendimize yakın hissettiğimiz ve bize yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bir ERP programı için anlaştık.Bu seçimi yaparken geçmişte olduğu gibi muhasebeciler ile değil konunun uzmanı danışman firmalardan yardım aldık.

Yukarıda da belirttiğim üzere sistemin bizim süreçlerimize cevap verebilecek şekilde dizayn edilmesi bizim için çok önemliydi. Danışmanlar ile bu süreci doğru yöneterek çok acele etmeden 2014 yılı sonunda eski sistemimizi devre dışı bırakarak 2015 yılı mali yılına yeni ERP sistemimiz ile girmeye karar verdik.

Takdir edersinizki bu süreç burada yazılan bir,iki satır ile kolay olmuyor,bence bu başarı ERP programının dışında danışman firmanızın ve sistemi kullanacak kuruluşun uyumlu çalışması ile doğru orantılı. Sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışması için altyapımızda değişiklik yaparak yepyeni bir server aldık ve tüm testlerimizi başarılı ile tamamladıktan sonra 2015 mali yılını yeni ERP’miz ile açarak, aldığımız eğitimler ile birlikte kullanmaya başladık, Sıkıntıya girdiğimiz zamanlarda danışman arkadaşlarımızın yardımı ile bu problemlerin üstesinden geldik.

Burada kanatimce önemli bir paylaşımda bulunmak istiyorum,biz şirketimizin gelecek planları,süreçleri ve kaynakların daha etkin kullanımını göz önünde bulundurarak ERP programımızı Servis operasyonumuzu kapsayacak şekilde tüm modülleri ile birlikte satın aldık.Yeni geçiş yapacak firmalara en büyük tavsiyem tüm süreçlerin aynı anda devreye alınması değil,sistemin sizin yapınıza ,sizinde sisteme uyum sağladıktan sonra periodlar halinde devreye alınmasıdır.Biz ERP programı üzerinde ana süreçlerimizin tam kontrolünü sağladıktan sonra 2016 yılında sırasıyla “Depo Yönetimi” ve sonrasında “Servis Modülünü” devreye almaya karar verdik.

Yeni sisteme geçişin bize kazandırdıklarından basitçe bahsetmek gerekirse;

ERP’mizin menü arayüzleri bizim mevcut kullanmış olduğumuz OFİS programları ile benzer, dolayısıyla sisteme alışmak ve aradığımızı bulmak düşündüğümüzden çok daha hızlı ve kolay oldu. Önceki sistemimizdeki verileri copy paste mantığı ile kullanamıyorduk, burada ise EXCEL tablolarına veri kopyalamakta,veya bundan daha önemlisi EXCEL tablolarından sisteme kopyala yapıştır ile kolayca veri ekleyebiliyoruz. 

Almış olduğumuz sistemin günümüz rekabetçi ortamlarında olmazsa olmazlarından olan CRM modülünüde kapsamasının özenle üzerine durduk.Yazımın ilk başlarında belirttiğim üzere 1999 yılından beri sistem kullanmaktayız,eski sistemlerimizde de stok takip,faturalama,ürün reçetesi vb tüm işlemler elektronik ortamdan gerçekleşmekteydi. ERP sisteminin bize kazandırdığı en büyük avanatjlardan bir tanesi iş akış şemalarının yeniden tanımlanarak sürece uygun hale getirilmesidir.

ERP sisteminin başarısı sizin iş akışınızın ne kadarını sistem üzerinden geçirdiğiniz ile tamamen doğru orantılıdır.Siz süreci ERP sistemi üzerinden takip eder,verileri düzgün şekilde girerseniz sisteminiz o kadar doğru çalışacaktır.

Yeni ERP sistemimiz bir paket olarak gelmemiş bizim iş akış sürecimize göre yapılandırılmıştır. Buda paket programlardaki gereksiz ve kafa karıştırıcı bir çok özelliğin ortadan kalkması demektir.her ekran kullanıcın görev tanımına göre dizayn edilebiliyor,bu sayede tüm kullanıcılar kendi istedikleri şekilde ekranlarını özelleştirebiliyorlar.

Bir önceki sistemimizde teklif ve CRM mevcut değil idi. ERP sistemimizdeki en büyük yeniliklerden bir tanesi çoklu ekranların her an önümüzde olması ve bilgiye anında ulaşmanın vermis olduğu rahatlık ile doğru karar verebilmenizdir.Bilginin hemen önünüzde olması ekranlar arasında gidip gelmenin ve bilgiye ulaşmanın yaşattığı zaman kayıplarının önüne geçmiştir.

Geçmişte yaşadığımız ithalat operasyon problemlerimizin tamamı yeni ERP programımız ile ortadan kalkmış,tamamen şeffaf hale gelerek sistemi kullanan tüm arkadaşların bu bilgiye istedikleri anda ulaşmalarını sağlayarak ,müşterilerimizin taleplerine doğru şekilde cevap vermelerini sağlamıştır.

İlerleyen dönemlerde sistemden yapılan geri bildirimler ile satınalmanın otomatik olarak planlanması ile stok kontrolünde uzmanlaşılacak ve doğru stok takibi ve satınalma süreci ile finans maliyetlerimiz azaltılacaktır.

ERP sistemimizin yabancı menşeili ve anadilinin ingilizce olması bir önceki sistemlerde yaşamış olduğumuz dil problemini ortadan kaldırmıştır.Tüm teklif,satis raporları firmamızın isteklerini karşılayacak şekilde yeniden dizayn edilmiştir.yabancı müşterilerimiz için formların tamamı yeniden dizayn edilmiştir.Programın buna elverişli olması en büyük avantajdır.Teklif sistemimizden bir örnek vermek isterim.Firmamız türk müşterilerine ithal etmiş olduğu ürünleri yabancı para birimi ile teklif etmekte,satis esnasında seçili döviz kuru üzerinden TL tutarına çevirmektedir.Yazımın ilk başında bir çok ülkeden temsilciliklerimiz olduğunu belirtmiştim.Bu sebepten dolayı farklı para birimleri kullanmaktayız.ERP teklif raporumuz Türk müşterimize aynı teklif üzerinde farklı para birimleri ile teklifte bulunmayı ve seçilmiş kur ile ödeyeceği toplam TL tutarını aynı anda göstermektedir. 

Yeni ERP sistemimizde hangi malın hangi müşteriye ait olduğu ve parsiyel yükleme yapıldıktan sonar ne kadar siparişinin kaldığı ile ilgili karışıklık tamamen ortadan kaldırıldı.Bu süreci takip etmek sistem üzerinden gönderilmiş olan fiyat teklifinin satis siparişine dönüşmesinden sonar rahatlıkla takip edilebiliyor.

Sistemin bizimle beraber yaşaması ve tüm değişkenlere anında cevap vermesi çok önemli.Kar,zarar hesaplamaları dönem kapatma vb şekilde değil,o anda sisteme girilmiş olan data ile anında güncelleniyor,bu sayede kar,zarar hesaplarımızı anında takip etme şansına sahip oluyoruz.

Müşterilerimizi gruplandıraabiliyor,fiyat tanımlama özelliği sayesinde satis ekibinin müsait olmadığı durumlarında diğer personelimiz müşterilerimize yardımcı olabilmekte gerekirse fiyat teklifi verebilmektedirler.

Yukarıda saydığım örnekleri çok daha fazla çoğaltabiliriz,gördüğünüz üzere yeni ERP bizlere karar alma aşamasında,kaynakların verimli ve etkin şekilde kullanımı sağlamada yardımcı olmaktadır,buradaki en büyük destekçimiz is raporlardır.Raporlama süreç içerisindeki satınalma,satis vb kararları almakta en büyük destek ve firmanızın geleceği ile ilgili süreci belirlemede en büyük yardımcıdır.Sistemimizin bize özel olarak hazırlandığını belirtmiştim,raporlarımızda buna uyumlu olarak çok detaylı ve ihtiyacımız olan veriyi çok basit hamlelere hızlı şekilde bize sağlamaktadır. Bu veriler ışığında planlama,detaylı kar/zarar,pazarlama,finans işlemleri daha hassas şekilde kontrol edilmektedir. Bu sayede daha önce fark edemediğimiz bazı ürünlerden zarar ettiğimiz fark edilerek ürün fiyatlarında güncelleme yapılmıştır.

Benzer bir şekilde sistemden takip etmeye başladığımız servis operasyonlarımızda karlılığın düşük çıkması nedeniyle yeni senede tüm servis operasyonun ERP üzerinden yönetilmesi sağlanacak,sahadan veriler online ana merkeze aktarılarak anında fatura düzenlenebilecek,periyodik bakım,yedekparça değişimi vb şu ana kadar takip etmediğimiz süreçler eklenerek servis operasyonundan kar etmek amaçlanmaktadır.

İnşaatı tamamlanınca yeni şirket depomuzda aktif hale getirilecek “depo yönetimi” sistemi ile süreç şeffaf hale getirilerek insan hataları minimize edilecektir.

Sonuç olarak rekabetin çok fazla olduğu günümüzde tüm kuruluşlar değişime  ayak uydurmalı, hızlı ve doğru karar alabilmek için kendi aralarında devamlı iletişim halinde olan, birbiri ile konuşan alt süreçler ile birlikte iş akış şemalarını güncelleyerek sağlıklı işleyebilecektir.   

Nebimak’ın ERP’ye Geçiş Hikayesini Yönetici Ortağı Murat Halil Özbaş’tan Dinledik

05 Ekim 2018

Murat ÖzbaşNebimak’ın ERP Hikayesi

Nebimak’ın ERP’ye Geçiş Hikayesini Yönetici Ortağı Murat Özbaş’dan Dinledik.

Devamını Oku...

HDI Sigorta Bordro ve Özlük İşleri Md Yrd Dinçer Keçeci ile IK’da Yaşanan Dijital Dönüşümü Konuştuk.

29 Haziran 2018

6 yıldır HDI Sigorta’da çalışıyorum ve şu anda HDI Sigorta çatısı altında Bordro Özlük İşleri Departman Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Devamını Oku...

eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım ile göreve gelişinin 2. ayında sohbet ettik.

27 Haziran 2018

eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım ile göreve gelişinin 2. ayında, e-dönüşüm uygulamaları, eFinans’ın geçmişi ve gelecek hedefleri ile ilgili sohbet ettik.

Devamını Oku...

Kromel Genel Müdürü Fatih Üreten ile Kromel'in Kurumsal Dönüşüm Hikayesi

25 Ağustos 2017

T.E.K Gn. Müdürlüğü'nde Yazılımcı olarak iş hayatına başladı. 3.Ordu Kom. Bilgi İşlem Subayı görevi sonrasında, 1988 yılında Goodyear-Adapazarı fabrikasında, AS400 sis. prog. olarak başladığı görevinde, çeşitli aşamalarda ve üretim, depo, satınalma, IK gibi sistemler üzerinde, 10 yıl boyunca sistemler kurma ve yönetmede ciddi katkılar sağladı.

Devamını Oku...

Çilek Mobilya İnsan Kaynakları ve Bilişim Teknolojileri Direktörü Sezer Selim ile Röportaj​​

21 Ağustos 2017

Sezer Selim, 1 Temmuz 1974 tarihinde Gümülcine’de doğmuş. Üniversite eğitimi için İzmir’e giden Selim Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu. Yüksek lisans eğitimini de Bahçeşehir Üniversitesi işletme bölümünde tamamlamış.

Devamını Oku...

Bilgisayar Patronluğundan ERP Danışmanlığına. Ercan Güvenç ile Röportaj

04 Ağustos 2017

Sevgili theprowess.net dostlarımız, sizlere bilgisayar dünyası partoncukluğundan ERP Danışmanlığı’na uzanan bir serüvenden bahsedeceğim. Oldukça ilginç deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum...

Devamını Oku...

Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Müdürü Ramazan Çevik ile Bursa'da Bilişimin Geleceğini Konuştuk.

19 Nisan 2017

Ramazan Çevik
Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Müdürü

01 Mart 2015 tarihinden itibaren ERP Komitesi Bursa bölgesi temsilciliğini 6 ay süreyle vekaleten görevini sürdürmeye başlayan Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Yöneticisi Sn. Ramazan Çevik ile Bursa’da öne çıkan sektörler, Bilişim sektörü, Kurumsal çözümlere olan yaklaşım ve deneyimleri hakkında yaptığımız röportajı yayınlıyoruz. 

Devamını Oku...

Ege Yapı Bilgi Teknolojileri Müdürü Erkan Şahin 2016'da Başarılı Projelere İmza Attı

07 Mart 2017

Erkan Şahin
Bilgi Teknolojileri Müdürü
1986 İstanbul Kadıköy doğumlu Erkan Şahin, 6 yıldır Ege Yapı’da Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini yürütüyor.

Bilgisayarla, İşi gereği gün boyu haşır neşir olan Şahin, eğlenceyi yine bilgisayarlarda yaşıyor. Özellikle uçak simülasyon yazılımları ile sanal uçuş yapmaya bayılıyor.

Devamını Oku...

QAD Senior Vice President Jean-Claude Walravens ile Röportaj

27 Haziran 2016

Jean-Claude Walravens
Senior Vice President,Europe,
Middle East and Africa
“Tutkumuz müşterilerimize avantaj oluşturmaktadır” sloganıyla hareket eden QAD, Türkiye’de sayıları her geçen gün artan uluslararası ve yerel müşterileri için en iyi desteği sağlamaya odaklanıyor.

Otomotiv tedarikçileri, tüketici ürünleri, elektronik ürünler, endüstriyel ürünler, yiyecek- içecek ve yaşam bilimleri ürünleri üreten sektöre özel dikey ERP çözümleri sunan QAD, işletmelerinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak uzun vadeli ürün yol haritalarının geliştirilmesinde, endüstriyel çözümlerin her biri için müşteri danışma

Devamını Oku...

AGC Yazılım Kurucu Ortağı Gökhan Can ile Röportaj

27 Haziran 2016

Gökhan Can
ERP Proje Yöneticisi
5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50’de ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olan AGC Yazılım, Microsoft İş Çözümlerini şirketlerde başarıyla uygulayarak ERP dünyasında yoluna emin adımlarla ilerliyor.

AGC Yazılım, 5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50 sıralamasında ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olma başarısını gösterdi.

Devamını Oku...

Infor Başkan Yardımcısı Alain Rafle ile Röportaj

27 Haziran 2016

Alain Rafle
Başkan Yardımcısı

İki yıl önce yaptığı büyük transferlerle yönetim kadrosunu güçlendirerek sektörlere özel iş çözümlerine odaklanan Infor, büyüyen bölge olarak nitelendirdiği Türkiye’de ofis açtı. Infor özellike üretim, inşaat ve moda sektörlerinde ERP ürünleriyle fark yaratmaya hazırlanıyor.

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünyada 3.sırada yer alan Infor’un, 194 ülkede 70 bin müşterisi bulunuyor. 2012 yılında yıllık geliri 2.8 milyar dolar olan şirketin sermaye yatırımı da geçtiğimiz yıl 1 milyar dolara ulaştı.

Devamını Oku...

CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut ile Röportaj

15 Nisan 2016

Recep Palamut
CPM Yazılım
Yönetim Kurulu Başkanı
2015 ve 2016 yıllarında Türkiye ve dünya pazarından beklentileriniz nelerdir?

Çok klasikleşen deyimle “Globalleşen Dünya” Türkiye’nin dünya pazarının gerisinde kalmasını beklemek çok mümkün değil. Her ne kadar üretimde Çin’le rekabet etmek imkansız gibi görünse de çok uluslu büyük firmalar ülkemizde varlıklarını sürdürüyor, üretimlerinin ve dağıtım ağlarının belirli bir kısımlarını ülkemizde hayata geçiriyorlar.

Devamını Oku...

Mikro Yazılımevi’nde Değişim Dönemi

15 Nisan 2016

Alpaslan Tomuş
Mikro Yazılımevi
Genel Müdür Yardımcısı

Bilişim sektörünün deneyimli isimlerinden Alpaslan Tomuş’un Genel Müdür Yardımcısı olarak Mikro Yazılımevi’ne katılması ile birlikte, firmanın konumlanmasını değiştirecek nitelikte bir değişim süreci başladı.

Devamını Oku...

Tasarımda Dar Boğazları Aşmanın Yolları

23 Mart 2016

Ertuğ Tuğran
İş Geliştirme Yöneticisi
Autodesk® şirketi AutoCAD®’i 1982 yılında piyasaya sürmeden önce şirketlerin ve tasarımcıların ihtiyacı çok netti: Zaman… O ihtiyaç her geçen gün artmaya devam etti, ediyor. Bu çerçevede Autodesk, AutoCAD ile başladığı tasarım yazılımları portföyünü, her geçen gün değişen ve evrimleşen bir bakış açısıyla geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam ediyor. Bakılan yer hep aynı: müşterilerin tasarım iş akışları, iş yapış şekilleri, yaşadıkları dar boğazlar vs.

Devamını Oku...

İnşaat Projeleri ERP Çözümlerinde BIM Entegrasyonu

23 Mart 2016

Kıvılcım Tezan
İş Geliştirme Yöneticisi
Autodesk® yaklaşık 30 yıldır yapı sektörü profesyonelleri için çözümler geliştirmekte, AutoCAD® yazılımı ile başlayan süreç artık çok farklı bir noktada. Sektörün gereksinimleri ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda CAD tabanlı yöntemden sonra, BIM (Yapı Bilgi Sistemi) tabanlı bir çalışma yöntemi için çözüm üretmekte ve bu konuda sektöre öncülük etmektedir.

Devamını Oku...

Üretim Yapan Şirketler için Aizen Trex ile MES

20 Mart 2016

İlhan Özdemir
Aizen Trex
Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür

Şirketimiz profesyonel ekibinin gücü ile uluslararası kriterlere uygun geliştirdiği ürünlerini “aizen”, “trex” ve “DCAS” tescilli ana markaları altında kullanıcılarına sunmaktadır. Yüzde 100 yerli sermaye ve Türkiye’de yetişmiş nitelikli mühendis ekibi ile üretilen aizen trex ile kullanıcılarımıza iş süreçlerinin otomasyonuna yönelik bütünleşik çözümler sunarken, sektör bağımsız olarak tüm işletmelerin yapısına kolayca uyarlanabilecek ürünleri ve özellikle satış sonrası destek hizmetlerimizle  öne çıkmaktayız.

Devamını Oku...

Birleşik Yazılım Her anınızda, Hep Yanınızda...

18 Mart 2016

Metin Çobanoğlu
Dinamo ERP
Genel Müdür

Birleşik Yazılım’ın genel müdürü Metin Çobanoğlu ile Dinamo ERP, Türkiye ERP pazarı, sektör ve geleceğe yönelik planları hakkında konuştuk.

2015 – 2016 sezonunda Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir?

Türkiye’deki ERP pazarı her yıl büyüyerek devam ediyor. Bu değerlendirmeyi yalnızca kendi firmamızı göz önünde bulundurarak yapmıyoruz. Türkiye’deki ERP yazılım pazarının her geçen yıl kayda değer bir genişleme gösterdiğini düşünüyoruz. 2015 ve 2016 yılları ve sonrasında da bu büyümeye ivme kazandıracak atılımlar yapmayı düşünüyor ve sanırım herkes gibi pazarın genişlemesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Devamını Oku...

Etkinlik Takvimimiz

<<  Ağustos 2019  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031