dincer kececi6 yıldır HDI Sigorta’da çalışıyorum ve şu anda HDI Sigorta çatısı altında Bordro Özlük İşleri Departman Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

HDI Sigorta olarak 100 yılı aşkın bir Sigortacılık deneyimine sahip olan ve 150 ülkede faaliyet gösteren %100 Alman sermayeli Talanx International’ın Türkiye’deki merkeziyiz. Yaklaşık 300 çalışanımız, 13 bölge müdürlüğümüz, 1300’den fazla acentemiz ile Tüm Türkiye’de hizmet vermekteyiz.

Sizlerle meslek hayatımın en keyifli ve en verimli sürecindeki tecrübelerimi özet olarak paylaşacağım.

15 yıllık İnsan kaynakları kariyerimde birbirinden farklı sektörlerdeki kurumsal şirketlerde çeşitli yazılımlar kullanarak çalıştım. Bu süre zarfında olmazsa olmazımız Bordro başta olmak üzere, Özlük Takibi, İzin Otomasyonu, Performans Değerleme, Kariyer Planlama, PDKS (Giriş-Çıkış Sistemleri) vb. birçok yazılım teknolojisi ile mecburen haşır neşir oldum. Yazılım sistemlerinin yetersiz kaldığı noktalarda kurtarıcı excel imdadıma yetişiverdi.

Excel ile boğuştuğum zamanlarda donanımsal, yazılımsal ve hatta günümüzde artık Mobil Teknolojilerin, insan kaynağının yönetilmesinde daha etkin kullanılabilmesi için yapılabilecekleri düşündüm, fikirler biriktirdim.

HDI Sigorta’da göreve başlamamın hemen ardından Genel Müdürümüzün değişmesi kariyerimin dönüm noktasını oluşturdu. Yeni Genel Müdürümüzün yeniliklere ve teknolojiye sıcak bakması sayesinde yıllardır edindiğim birikimlerimi değerlendirme, teknoloji konusundaki fikirlerimi projelere dönüştürme imkanını buldum.

İlk iş olarak görevim dahilindeki aksaklıkları tespit etmeye başladım. Bordro programımız tek kullanıcılı ve tek bir bilgisayarda idi, personel bütçesi sadece excelde hazırlanıyordu, kart okutma sisteminden rapor çekmek hiç pratik değildi, yıllık izinler ayrı bir program üzerinden giriliyordu, özlük kayıtları yine sadece excel üzerinden takip ediliyordu. Birbiri ile entegre ilerlemesi gereken birçok süreç birbirinden bağımsız programlar ya da excel dosyaları üzerinden yürütülüyordu.

İlk anda tespit ettiğim bu öncelikli eksiklikleri gidermek, gerekli adımları atmak için araştırma yapmaya başladım. Bordro, özlük, izin, kart okutma sistemi ve personel bütçesini entegre hale getirmeliydik ve bunu başardık. Artık İnsan Kaynaklarında birbirinden farklı olan programlarımız aynı dili konuşuyor.

Bu noktaya gelene kadar süreçte karşılaştığım en büyük zorluk harekete geçtiğim dönemde şirketimiz bünyesinde başlamış olan Bilgi İşlem projesi oldu. Şirket içerisinde sektörle ilgili ana süreçlerin Almanya’daki merkezimizin sistemine uyumlu hale getirilmesi çalışması nedeniyle Bilgi İşlemden yeterli desteği almakta zorlandığım ve proje ekibi oluşturamadığım için süreci yürüttüğüm dönemde zaman zaman büyük zorluklar yaşadım.

“Beni öldürmeyen acı güçlendirir” demiş ismi zor telaffuz edilen ünlü bir düşünür (Friedrich Nietzsche). Benim için zor olan sürecin sonunda hissettiğim duygu da aynen bu oldu.

Geçirdiğim süreçte yazılım kadar birlikte çalışacağım ekip de benim için çok önemliydi. Birlikte yaptığımız toplantılarda İK süreçlerine hâkim, ihtiyacımızı anlayan ve bizimle aynı dili konuşan bir ekiple birlikte olduğumu gördüm, bu benim için büyük şanstı.

Özellikle bordro, yıllık izin ve kart okutma sisteminin birbirine entegre olduğu bir sistem oluşturmayı yıllardır istiyordum ve burada o sistemi kurmayı başardım. Çalışanlarımız Benim Sayfam adını verdiğimiz, kendi kullanıcı adları ve kendi şifreleri ile girdikleri bir sayfaya sahipler yıllık izin girişlerini bu sayfa üzerinden yapabiliyorlar. Sadece yıllık izin değil, herhangi bir nedenden dolayı işe gelmedilerse (mazeret izni, doğum, ölüm, evlenme izinleri, görev ve benzeri) yine bu sayfa üzerinden girişlerini yapıyorlar ve bu girişler yöneticilerinin onayına düşüyor. Yöneticileri onayladıktan sonra da bizim karşımıza onaylanmış olarak geliyor. Kart okutma programı üzerinden rapor aldığımız zaman da gelmedikleri günler için sisteme girişleri olduğundan devamsız görünmüyorlar. Ay sonunda bordro hesaplamasında da girdikleri yıllık izin günleri otomatik olarak bordrolarına düşüyor.

Kart okutma sistemimizin bir diğer özelliği de istenildiği takdirde geç gelen, erken çıkan ya da devamsız olan personel olduğunda yöneticisine mail ile bilgi gitmesini sağlayabiliyor.

Önceden bordro isteyen personel bizden talepte bulunurken şimdi yine Benim Sayfam üzerinden geriye dönük olarak istedikleri ayın bordrosuna ulaşabiliyorlar.

Bütçe konusunda da hem excel üzerinde formül ya da satır kaydırma riskini ortadan kaldırmak, hem değişiklik ve güncelleme işlemlerini çok daha hızlı yapabilmek, hem de departman ve hatta kişi bazlı bütçe raporlarını en sağlıklı şekilde alabilmek için bir sistem kurduk. Önceden excel üzerinde departman kırılımlarına inmemiz, farklı istatistiki raporlar hazırlayabilmemiz çok zaman alacak işlemlerken şimdi istenen her türlü kırılımı kolaylıkla çıkarabiliyor, görsel olarak zengin bir şekilde bütçe raporlarımızı sunabiliyoruz.

Yaptığımız çalışmalar sonucunda kurduğumuz bu sistemle ilgili hem personelden hem de şirket yönetimimizden çok olumlu geri dönüşler aldık. Çalışanlarımız tek bir ekrandan izin girebiliyorlar, bordrolarını alabiliyorlar, özlük bilgilerindeki değişiklikleri anlık olarak kaydedebiliyorlar. Yöneticilerimiz İnsan Kaynaklarından rapor gelmesini beklemeden kendilerine bağlı personelin giriş çıkışlarını anlık olarak takip edebiliyor, istedikleri şekilde rapor alabiliyor, personelinin izin tarihlerini tek bir tabloda görüntüleyebiliyorlar.

Yıllardır bu mesleği yapan birisi olarak İnsan Kaynaklarının (özellikle bordro ve özlük departmanının) gelişimi açısından en büyük isteklerimden biri insanların kafasındaki masa başına gömülmüş departman imajını ve bu işleri yapan kişilerin üzerine yapışan devlet memuru imajını yıkmaktı. Kurduğumuz sistem sayesinde kazandığımız zamanımızı şirket içerisindeki sosyal faaliyetlerle değerlendirince bu imajı da yıkabildiğimizi gördüm.

HDI Sigorta olarak bu yıl sonundan önce yeni binamıza taşınmayı planlıyoruz. Yeni binamıza taşınmamız İnsan Kaynakları olarak yeni teknolojiler getirmemiz için de yeni bir fırsat olacak. Gelecek için mevcut projelerimizin yanına yeni binamızda uygulayabileceğimiz yenilerini de eklediğimiz zaman süreçte yapabileceğimiz projelerimizi sizlerle paylaşmak isterim.

Öncelikli hedefimiz endüstri 4.0 ile hayatımıza giren IOT (İnternet of thinks) projelerimizi hayata geçirip, IOT u insan kaynakları yönetiminde etkin bir şekilde kullanmak olacak.

Normalde yılda bir yaptırdığımız ortam hava ölçüm değerlerimizi akıllı sensörlerle ölçüp anlık olarak takip ederek ofis ortamı ile çalışma alanı hava kalitemizi arttırabiliriz, çalışma ortamını bu sensörlerden alacağımız verilere dayanarak iklimlendirerek çalışanlarımızın maksimum verimle çalışacağı bir ortam yaratabiliriz.

Bluetooth Teknolojileri kullanarak yeni ofisimizde en çok kullanılan sıcak bölgeleri, en az kullanılan soğuk bölgeleri ölçümleyebilir, ölçümlenen bu değerler sonucunda çalışanlarımızın daha mutlu yaşayabilecekleri akıllı bir bina oluşturabiliriz.

Mobile doğru hızla ilerleyen dünyada mobil teknolojileri hayata geçirerek çalışan deneyimini arttırabilir, Benim Sayfam uygulamamızı mobile taşıyabiliriz.

Personel kartlarımızı mobile taşıyabilir, bu sayede kartların içerisinde var olacak NFC (Near Field Communication- yakın alan iletişimi) akıllı etiket teknolojisi ile mobil giriş çıkıştan, izin optimizasyonuna hatta zimmet yönetimine kadar oluşacak anlık bilgiyi kolaylıkla yönetebiliriz.

Indoor mapping uygulaması ile büyük bina içerinde navigasyon sistemini hayata geçirebilir, böylelikle misafirlerimizin ya da ziyarete gelen acentelerimizin bina içerisinde var olan birimlere uygulamamız içerisinden kullanılacak navigasyon ile kolayca ulaşılabilmelerini sağlayabiliriz.

Mobil uygulamamız ile sağlık uygulaması arasında var olacak olan entegrasyon sayesinde, çalışanın gün içerinde seyreden sağlık bilgilerine anlık ulaşabiliriz, sağlık değerleri normal limitler dışında seyreden çalışanlarımıza anlık doktor kontrolü sağlayabiliriz. Bunun için giyilebilir teknoloji dediğimiz bileklikleri kullanabiliriz.

Yine mobil uygulamamız içerisinde var olacak SOS uygulaması ile çalışanımızın her daim yanında olabiliriz. (Uygulama içinden ulaşılabilen SOS butonu çalışanın anlık konumunu ve yardım talebini iletebilir, talebin iletilmesinden hemen sonra tüm HDI imkanlarını çalışanımız işin seferber edebiliriz)

Yıllardır edindiğim birikim, gözlem ve tecrübelerimle İnsan Kaynakları alanında teknolojiyi kullanabileceğimiz alanları bu şekilde tespit ettim. Hepsi bir anda olmayabilir ama geçmişten bugüne kadar geçirdiğim sürece bakınca bu planlarımı hayata geçirebileceğimden umutluyum.


Tüm bu yenilikleri şirketimize getirmemize imkân sağlayan, sürekli neler yapabiliriz diye düşünürken benden desteğini esirgemeyerek beni motive eden Genel Müdürümüz Sayın Ceyhan Hancıoğlu’na, İK Grup Müdürüm Sayın Özlem Kalkan’a ve ben projeye odaklandığım sürece hem şirket içerisindeki işlerimde hem de yeni sistem üzerindeki test çalışmalarımızda bana büyük destek olan ekibimin kıymetli çalışanı İnsan Kaynakları Uzmanımız Burak Çelik’e,

NetsisHR, NetPDKS ve Net1Budget programlarının kurulum ve uyarlama süreçlerindeki desteklerinden ötürü hem Logo’ya hem de Net1 Teknoloji’ye, Teşekkürlerimi sunuyorum.

Nebimak’ın ERP’ye Geçiş Hikayesini Yönetici Ortağı Murat Halil Özbaş’tan Dinledik

05 Ekim 2018

Murat ÖzbaşNebimak’ın ERP Hikayesi

Nebimak’ın ERP’ye Geçiş Hikayesini Yönetici Ortağı Murat Özbaş’dan Dinledik.

Devamını Oku...

HDI Sigorta Bordro ve Özlük İşleri Md Yrd Dinçer Keçeci ile IK’da Yaşanan Dijital Dönüşümü Konuştuk.

29 Haziran 2018

6 yıldır HDI Sigorta’da çalışıyorum ve şu anda HDI Sigorta çatısı altında Bordro Özlük İşleri Departman Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Devamını Oku...

eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım ile göreve gelişinin 2. ayında sohbet ettik.

27 Haziran 2018

eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım ile göreve gelişinin 2. ayında, e-dönüşüm uygulamaları, eFinans’ın geçmişi ve gelecek hedefleri ile ilgili sohbet ettik.

Devamını Oku...

Kromel Genel Müdürü Fatih Üreten ile Kromel'in Kurumsal Dönüşüm Hikayesi

25 Ağustos 2017

T.E.K Gn. Müdürlüğü'nde Yazılımcı olarak iş hayatına başladı. 3.Ordu Kom. Bilgi İşlem Subayı görevi sonrasında, 1988 yılında Goodyear-Adapazarı fabrikasında, AS400 sis. prog. olarak başladığı görevinde, çeşitli aşamalarda ve üretim, depo, satınalma, IK gibi sistemler üzerinde, 10 yıl boyunca sistemler kurma ve yönetmede ciddi katkılar sağladı.

Devamını Oku...

Çilek Mobilya İnsan Kaynakları ve Bilişim Teknolojileri Direktörü Sezer Selim ile Röportaj​​

21 Ağustos 2017

Sezer Selim, 1 Temmuz 1974 tarihinde Gümülcine’de doğmuş. Üniversite eğitimi için İzmir’e giden Selim Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu. Yüksek lisans eğitimini de Bahçeşehir Üniversitesi işletme bölümünde tamamlamış.

Devamını Oku...

Bilgisayar Patronluğundan ERP Danışmanlığına. Ercan Güvenç ile Röportaj

04 Ağustos 2017

Sevgili theprowess.net dostlarımız, sizlere bilgisayar dünyası partoncukluğundan ERP Danışmanlığı’na uzanan bir serüvenden bahsedeceğim. Oldukça ilginç deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum...

Devamını Oku...

Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Müdürü Ramazan Çevik ile Bursa'da Bilişimin Geleceğini Konuştuk.

19 Nisan 2017

Ramazan Çevik
Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Müdürü

01 Mart 2015 tarihinden itibaren ERP Komitesi Bursa bölgesi temsilciliğini 6 ay süreyle vekaleten görevini sürdürmeye başlayan Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Yöneticisi Sn. Ramazan Çevik ile Bursa’da öne çıkan sektörler, Bilişim sektörü, Kurumsal çözümlere olan yaklaşım ve deneyimleri hakkında yaptığımız röportajı yayınlıyoruz. 

Devamını Oku...

Ege Yapı Bilgi Teknolojileri Müdürü Erkan Şahin 2016'da Başarılı Projelere İmza Attı

07 Mart 2017

Erkan Şahin
Bilgi Teknolojileri Müdürü
1986 İstanbul Kadıköy doğumlu Erkan Şahin, 6 yıldır Ege Yapı’da Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini yürütüyor.

Bilgisayarla, İşi gereği gün boyu haşır neşir olan Şahin, eğlenceyi yine bilgisayarlarda yaşıyor. Özellikle uçak simülasyon yazılımları ile sanal uçuş yapmaya bayılıyor.

Devamını Oku...

QAD Senior Vice President Jean-Claude Walravens ile Röportaj

27 Haziran 2016

Jean-Claude Walravens
Senior Vice President,Europe,
Middle East and Africa
“Tutkumuz müşterilerimize avantaj oluşturmaktadır” sloganıyla hareket eden QAD, Türkiye’de sayıları her geçen gün artan uluslararası ve yerel müşterileri için en iyi desteği sağlamaya odaklanıyor.

Otomotiv tedarikçileri, tüketici ürünleri, elektronik ürünler, endüstriyel ürünler, yiyecek- içecek ve yaşam bilimleri ürünleri üreten sektöre özel dikey ERP çözümleri sunan QAD, işletmelerinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak uzun vadeli ürün yol haritalarının geliştirilmesinde, endüstriyel çözümlerin her biri için müşteri danışma

Devamını Oku...

AGC Yazılım Kurucu Ortağı Gökhan Can ile Röportaj

27 Haziran 2016

Gökhan Can
ERP Proje Yöneticisi
5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50’de ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olan AGC Yazılım, Microsoft İş Çözümlerini şirketlerde başarıyla uygulayarak ERP dünyasında yoluna emin adımlarla ilerliyor.

AGC Yazılım, 5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50 sıralamasında ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olma başarısını gösterdi.

Devamını Oku...

Infor Başkan Yardımcısı Alain Rafle ile Röportaj

27 Haziran 2016

Alain Rafle
Başkan Yardımcısı

İki yıl önce yaptığı büyük transferlerle yönetim kadrosunu güçlendirerek sektörlere özel iş çözümlerine odaklanan Infor, büyüyen bölge olarak nitelendirdiği Türkiye’de ofis açtı. Infor özellike üretim, inşaat ve moda sektörlerinde ERP ürünleriyle fark yaratmaya hazırlanıyor.

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünyada 3.sırada yer alan Infor’un, 194 ülkede 70 bin müşterisi bulunuyor. 2012 yılında yıllık geliri 2.8 milyar dolar olan şirketin sermaye yatırımı da geçtiğimiz yıl 1 milyar dolara ulaştı.

Devamını Oku...

CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut ile Röportaj

15 Nisan 2016

Recep Palamut
CPM Yazılım
Yönetim Kurulu Başkanı
2015 ve 2016 yıllarında Türkiye ve dünya pazarından beklentileriniz nelerdir?

Çok klasikleşen deyimle “Globalleşen Dünya” Türkiye’nin dünya pazarının gerisinde kalmasını beklemek çok mümkün değil. Her ne kadar üretimde Çin’le rekabet etmek imkansız gibi görünse de çok uluslu büyük firmalar ülkemizde varlıklarını sürdürüyor, üretimlerinin ve dağıtım ağlarının belirli bir kısımlarını ülkemizde hayata geçiriyorlar.

Devamını Oku...

Mikro Yazılımevi’nde Değişim Dönemi

15 Nisan 2016

Alpaslan Tomuş
Mikro Yazılımevi
Genel Müdür Yardımcısı

Bilişim sektörünün deneyimli isimlerinden Alpaslan Tomuş’un Genel Müdür Yardımcısı olarak Mikro Yazılımevi’ne katılması ile birlikte, firmanın konumlanmasını değiştirecek nitelikte bir değişim süreci başladı.

Devamını Oku...

Tasarımda Dar Boğazları Aşmanın Yolları

23 Mart 2016

Ertuğ Tuğran
İş Geliştirme Yöneticisi
Autodesk® şirketi AutoCAD®’i 1982 yılında piyasaya sürmeden önce şirketlerin ve tasarımcıların ihtiyacı çok netti: Zaman… O ihtiyaç her geçen gün artmaya devam etti, ediyor. Bu çerçevede Autodesk, AutoCAD ile başladığı tasarım yazılımları portföyünü, her geçen gün değişen ve evrimleşen bir bakış açısıyla geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam ediyor. Bakılan yer hep aynı: müşterilerin tasarım iş akışları, iş yapış şekilleri, yaşadıkları dar boğazlar vs.

Devamını Oku...

İnşaat Projeleri ERP Çözümlerinde BIM Entegrasyonu

23 Mart 2016

Kıvılcım Tezan
İş Geliştirme Yöneticisi
Autodesk® yaklaşık 30 yıldır yapı sektörü profesyonelleri için çözümler geliştirmekte, AutoCAD® yazılımı ile başlayan süreç artık çok farklı bir noktada. Sektörün gereksinimleri ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda CAD tabanlı yöntemden sonra, BIM (Yapı Bilgi Sistemi) tabanlı bir çalışma yöntemi için çözüm üretmekte ve bu konuda sektöre öncülük etmektedir.

Devamını Oku...

Üretim Yapan Şirketler için Aizen Trex ile MES

20 Mart 2016

İlhan Özdemir
Aizen Trex
Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür

Şirketimiz profesyonel ekibinin gücü ile uluslararası kriterlere uygun geliştirdiği ürünlerini “aizen”, “trex” ve “DCAS” tescilli ana markaları altında kullanıcılarına sunmaktadır. Yüzde 100 yerli sermaye ve Türkiye’de yetişmiş nitelikli mühendis ekibi ile üretilen aizen trex ile kullanıcılarımıza iş süreçlerinin otomasyonuna yönelik bütünleşik çözümler sunarken, sektör bağımsız olarak tüm işletmelerin yapısına kolayca uyarlanabilecek ürünleri ve özellikle satış sonrası destek hizmetlerimizle  öne çıkmaktayız.

Devamını Oku...

Birleşik Yazılım Her anınızda, Hep Yanınızda...

18 Mart 2016

Metin Çobanoğlu
Dinamo ERP
Genel Müdür

Birleşik Yazılım’ın genel müdürü Metin Çobanoğlu ile Dinamo ERP, Türkiye ERP pazarı, sektör ve geleceğe yönelik planları hakkında konuştuk.

2015 – 2016 sezonunda Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir?

Türkiye’deki ERP pazarı her yıl büyüyerek devam ediyor. Bu değerlendirmeyi yalnızca kendi firmamızı göz önünde bulundurarak yapmıyoruz. Türkiye’deki ERP yazılım pazarının her geçen yıl kayda değer bir genişleme gösterdiğini düşünüyoruz. 2015 ve 2016 yılları ve sonrasında da bu büyümeye ivme kazandıracak atılımlar yapmayı düşünüyor ve sanırım herkes gibi pazarın genişlemesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Devamını Oku...

Etkinlik Takvimimiz

<<  Eylül 2019  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30