ercan guvencSevgili theprowess.net dostlarımız, sizlere bilgisayar dünyası partoncukluğundan ERP Danışmanlığı’na uzanan bir serüvenden bahsedeceğim. Oldukça ilginç deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum...

Kapalıçarşı, Sultanhamam, Eminönü derken bir de baktım ki seneler geçdi.

Ve ben o zamanlar çok az sayıda olan IBM partnerlerinden birinde Muhasebe ve Finansman Müdürü olaraka göreve başladım. Okul yıllarında piyasadan öğrendiğim
sadakat, güven, sözüne güvenme kavramlarından sonra baktım ki masanın bu yanı Beyannmame, Çek/Senet vs gibi evraklarla dolu. Azim ve kararlılıkla muhasebe işlerini takip ederken bir taraftan da teknik servis işlerini öğrendim. Amacım belki de ileride

esas masanın arkasına geçebilmekdi.Geçen 2 seneden sonra aniden bir transfer ile kendimi, Bay Peter’in direktörü olduğu ünlü bir reklam firmasında buldum.Bir yandan Ünlü detarjan firmasına çekilen TV Reklamlarının maliyetlerini takip ederken diğer yandan ev hanımlarına kupon karşılığı gönderilen Nakış Kitaplarının dağıtım faaliyetlerini sürdürdüm. Komple tamamen elde ve eski o büyük defterlerde götürülen Muhasebe kağıt ve defter takibini ve operasyonunu, Kaplan lakaplı Mali Müşavirimiz’den çok zor da olsa adeta çekip koparak aldığım izinle aşmayı başardım.

2 sene içinde Reklam firmasını o zamanın şartları içinde şimdiki deyimle Dijital’e taşıyarak ayrıldım.

Bundan sonraki serüvenimizde aybaşını beklemeyecek ve düşüncemizde olan fikirden yola çıkarak sevgili eşim Dr.Semra Güvenç ile kendi girişimimizi kuracaktık.

Heyecanla çıktığımız bu girişimcilik serüveninde eskilerin deyimiyle kendi tükkanımızı açarak adını”Mikroişlem Bilgiyasar Sanayi ve Dış Ticaret Ltd Şti” koyduk.

O zamanlar Yetkili Satıcı ,yeni adıyla Partner antlaşmaları yaparak Paket Program Satış, Servis ve Sistem Destek hizmetlerini, Bilgisayar ve Çevre Üniteleri Satış ve Servis Hizmetlerini, Sarf Malzemeleri Satış ve Dağıtımı faaliyetlerinde bulunduk. Hepsi çok güzeldi de ilk 11x38 Continious Form dedikleri Bilgisayar kağıt siparişi var ya o çok ilginçti. Müşteri teslimatına kadar fabrikadan alıp müşteriye teslim ettik ama ilk sipariş mutluluğu 1 haftalık bel ağrısına doğrusu değdi mi değmedi mi halen emin değilim. Uzun bir süre KOBİ düzeyinde firmalara çok güzel satışlar yaptık,network sistemleri kurduk, Muhasebe bölümünün bütün operasyonlarını çok iyi yöneterek çok özel projeler gerçekleştirdik. Bizim sayemizde otomobil satış ve servis firmaları,Tekstil Ürünleri üreticileri, Kimya sanayi firmaları,Elektrik ve proje taahhüt firmaları,İnşaat firmaları ki bunlara Mecidiyeköy’deki dev gökdelenleri yapan ve Tekstil-İplik makinalarının ilk 2 büyüğünden biri olan firmanın o zamanki şirketi IT Operasyonlarını yönetmek için Mikro İşlem Bilgisayar olarak bizi ve ekibimizi seçti.

Aradan geçen zaman içinde pazarın değişmesi ile benim kaldırım hizası dediğim Bilgisayar Satış Dükkanı fikrimi ilk Kozyatağı ’nda hepimizin bildiği AVM’ye söylediğimde ne yazıkki pek de meşhur olamadığımız için itibar görmedik. Yüksek kira bedeli çok astronomik geldi ve operasyonu E5’e çok yakın bir Showroom ile Avrupa yakasından Anadolu yakasına çevirdik. Artık karşı yakanın patronu idim ve plaza katından kaldırıma sert bir düşüş yapmıştık. Değişen Türkiye şartları ile Kullanıcı profili ve iş yapış şekli ve şartları çok değişince bizde iş yapış biçimimizi İnternet Servis Sağlayıcı Satış ve Destek merkezi ve X marka bilgisayar Showroom’u olarak değiştirdik.4-5 senelik dönemde şartlar o kadar çok sık değişim gösterince ve işin suyunu çıkaran tabletler piyasaya çıkınca hakikaten mizahi olarak değil gerçekten işin keyfi kaçtı.

Bu kadar bilgi ve tecrübe ile çok farklı şeyler yapabiliriz düşüncesi ile rotamızı tekrar Yazılım dünyasına çevirmeye karar verdik. Artık tükkan işi bitmek üzereydi. Şartlar gene değişmişti. Muhasebe-Finansman Ana Bilim Dalı mezunu eşim Dr. Semra Güvenç ile beraber bir yandan onun Üniversite-Sanayi işbirliği tecrübesini ve benim saha tecrübemi bir araya getirerek tükkandan EXIT yaparak ERP Kurumsal Kaynak Planlaması danışmanlığına yelken açtık.Şimdi birbirimizi tebrik ediyoruz ki bu operasyonu tam zamanında yaptık.

İlk olarak sonunda o da yazılım dünyasından EXIT yapan H.V. ile çok güzel 9 ay geçirdik. Güzel paydaşlık yaptık, güzel projeler gerçekleştirdik. Artık danışmanlık, proje yönetimi, Proje hazırlanması ve kick off toplantıları hayatımızın ayrılmaz parçaları oldu. İlk başta açıkçası garibime ; giden Binlerle dolarlık proje fiyatlandırılmaları idi.

Acaba müşterilere farkı nasıl anlatacaktık. İşe çok hızlı girmek gerekiyordu. Hemen yabancı 2 yazılım devinin Gold Partnerleri ile temasa geçerek onların İş Ortaklığı Programlarına dahil olduk. Yerli üretici dostlarla sözleşme yaparak çözümlerini KOBİ ve KOBİ üstü firmalara anlatmaya başladık.2 sene zaman zarfında bugün artık her türlü mal, hizmet satışı yapan KOBİ’lere İnsan Kaynakları(HR), Muhasebe - Finans (FI), İş Zekası (BI), Satış ve Dağıtım (SD), Nesnelerin İnterneti (IoT), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM),Sahadan Veri Toplama (MES) çözümleri sunar ve başarılı projelere imza atar hale geldik. Şu anda içinde bulunduğumuz şartlarda firmalara özellikle karlılıklarını arttırma anlamında iş akışları ve maliyetlerini optimize edecek çözüm önerileri getirerek yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; çağımızda Endüstri 4.0’ı yakalamak için çağın şartlarına en hızlı adaptasyonu sağlayabilmek adına iş yapış şekillerini hızlıca değiştirebildiğimiz “Bilgisayar patronluğundan ERP Danışmanlığı’na serüvenimiz devam ediyor ve geçmiş girişim tecrübelerimiz bize ışık tutuyor.

Nebimak’ın ERP’ye Geçiş Hikayesini Yönetici Ortağı Murat Halil Özbaş’tan Dinledik

05 Ekim 2018

Murat ÖzbaşNebimak’ın ERP Hikayesi

Nebimak’ın ERP’ye Geçiş Hikayesini Yönetici Ortağı Murat Özbaş’dan Dinledik.

Devamını Oku...

HDI Sigorta Bordro ve Özlük İşleri Md Yrd Dinçer Keçeci ile IK’da Yaşanan Dijital Dönüşümü Konuştuk.

29 Haziran 2018

6 yıldır HDI Sigorta’da çalışıyorum ve şu anda HDI Sigorta çatısı altında Bordro Özlük İşleri Departman Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Devamını Oku...

eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım ile göreve gelişinin 2. ayında sohbet ettik.

27 Haziran 2018

eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım ile göreve gelişinin 2. ayında, e-dönüşüm uygulamaları, eFinans’ın geçmişi ve gelecek hedefleri ile ilgili sohbet ettik.

Devamını Oku...

Kromel Genel Müdürü Fatih Üreten ile Kromel'in Kurumsal Dönüşüm Hikayesi

25 Ağustos 2017

T.E.K Gn. Müdürlüğü'nde Yazılımcı olarak iş hayatına başladı. 3.Ordu Kom. Bilgi İşlem Subayı görevi sonrasında, 1988 yılında Goodyear-Adapazarı fabrikasında, AS400 sis. prog. olarak başladığı görevinde, çeşitli aşamalarda ve üretim, depo, satınalma, IK gibi sistemler üzerinde, 10 yıl boyunca sistemler kurma ve yönetmede ciddi katkılar sağladı.

Devamını Oku...

Çilek Mobilya İnsan Kaynakları ve Bilişim Teknolojileri Direktörü Sezer Selim ile Röportaj​​

21 Ağustos 2017

Sezer Selim, 1 Temmuz 1974 tarihinde Gümülcine’de doğmuş. Üniversite eğitimi için İzmir’e giden Selim Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu. Yüksek lisans eğitimini de Bahçeşehir Üniversitesi işletme bölümünde tamamlamış.

Devamını Oku...

Bilgisayar Patronluğundan ERP Danışmanlığına. Ercan Güvenç ile Röportaj

04 Ağustos 2017

Sevgili theprowess.net dostlarımız, sizlere bilgisayar dünyası partoncukluğundan ERP Danışmanlığı’na uzanan bir serüvenden bahsedeceğim. Oldukça ilginç deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum...

Devamını Oku...

Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Müdürü Ramazan Çevik ile Bursa'da Bilişimin Geleceğini Konuştuk.

19 Nisan 2017

Ramazan Çevik
Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Müdürü

01 Mart 2015 tarihinden itibaren ERP Komitesi Bursa bölgesi temsilciliğini 6 ay süreyle vekaleten görevini sürdürmeye başlayan Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Yöneticisi Sn. Ramazan Çevik ile Bursa’da öne çıkan sektörler, Bilişim sektörü, Kurumsal çözümlere olan yaklaşım ve deneyimleri hakkında yaptığımız röportajı yayınlıyoruz. 

Devamını Oku...

Ege Yapı Bilgi Teknolojileri Müdürü Erkan Şahin 2016'da Başarılı Projelere İmza Attı

07 Mart 2017

Erkan Şahin
Bilgi Teknolojileri Müdürü
1986 İstanbul Kadıköy doğumlu Erkan Şahin, 6 yıldır Ege Yapı’da Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini yürütüyor.

Bilgisayarla, İşi gereği gün boyu haşır neşir olan Şahin, eğlenceyi yine bilgisayarlarda yaşıyor. Özellikle uçak simülasyon yazılımları ile sanal uçuş yapmaya bayılıyor.

Devamını Oku...

QAD Senior Vice President Jean-Claude Walravens ile Röportaj

27 Haziran 2016

Jean-Claude Walravens
Senior Vice President,Europe,
Middle East and Africa
“Tutkumuz müşterilerimize avantaj oluşturmaktadır” sloganıyla hareket eden QAD, Türkiye’de sayıları her geçen gün artan uluslararası ve yerel müşterileri için en iyi desteği sağlamaya odaklanıyor.

Otomotiv tedarikçileri, tüketici ürünleri, elektronik ürünler, endüstriyel ürünler, yiyecek- içecek ve yaşam bilimleri ürünleri üreten sektöre özel dikey ERP çözümleri sunan QAD, işletmelerinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak uzun vadeli ürün yol haritalarının geliştirilmesinde, endüstriyel çözümlerin her biri için müşteri danışma

Devamını Oku...

AGC Yazılım Kurucu Ortağı Gökhan Can ile Röportaj

27 Haziran 2016

Gökhan Can
ERP Proje Yöneticisi
5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50’de ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olan AGC Yazılım, Microsoft İş Çözümlerini şirketlerde başarıyla uygulayarak ERP dünyasında yoluna emin adımlarla ilerliyor.

AGC Yazılım, 5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50 sıralamasında ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olma başarısını gösterdi.

Devamını Oku...

Infor Başkan Yardımcısı Alain Rafle ile Röportaj

27 Haziran 2016

Alain Rafle
Başkan Yardımcısı

İki yıl önce yaptığı büyük transferlerle yönetim kadrosunu güçlendirerek sektörlere özel iş çözümlerine odaklanan Infor, büyüyen bölge olarak nitelendirdiği Türkiye’de ofis açtı. Infor özellike üretim, inşaat ve moda sektörlerinde ERP ürünleriyle fark yaratmaya hazırlanıyor.

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünyada 3.sırada yer alan Infor’un, 194 ülkede 70 bin müşterisi bulunuyor. 2012 yılında yıllık geliri 2.8 milyar dolar olan şirketin sermaye yatırımı da geçtiğimiz yıl 1 milyar dolara ulaştı.

Devamını Oku...

CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut ile Röportaj

15 Nisan 2016

Recep Palamut
CPM Yazılım
Yönetim Kurulu Başkanı
2015 ve 2016 yıllarında Türkiye ve dünya pazarından beklentileriniz nelerdir?

Çok klasikleşen deyimle “Globalleşen Dünya” Türkiye’nin dünya pazarının gerisinde kalmasını beklemek çok mümkün değil. Her ne kadar üretimde Çin’le rekabet etmek imkansız gibi görünse de çok uluslu büyük firmalar ülkemizde varlıklarını sürdürüyor, üretimlerinin ve dağıtım ağlarının belirli bir kısımlarını ülkemizde hayata geçiriyorlar.

Devamını Oku...

Mikro Yazılımevi’nde Değişim Dönemi

15 Nisan 2016

Alpaslan Tomuş
Mikro Yazılımevi
Genel Müdür Yardımcısı

Bilişim sektörünün deneyimli isimlerinden Alpaslan Tomuş’un Genel Müdür Yardımcısı olarak Mikro Yazılımevi’ne katılması ile birlikte, firmanın konumlanmasını değiştirecek nitelikte bir değişim süreci başladı.

Devamını Oku...

Tasarımda Dar Boğazları Aşmanın Yolları

23 Mart 2016

Ertuğ Tuğran
İş Geliştirme Yöneticisi
Autodesk® şirketi AutoCAD®’i 1982 yılında piyasaya sürmeden önce şirketlerin ve tasarımcıların ihtiyacı çok netti: Zaman… O ihtiyaç her geçen gün artmaya devam etti, ediyor. Bu çerçevede Autodesk, AutoCAD ile başladığı tasarım yazılımları portföyünü, her geçen gün değişen ve evrimleşen bir bakış açısıyla geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam ediyor. Bakılan yer hep aynı: müşterilerin tasarım iş akışları, iş yapış şekilleri, yaşadıkları dar boğazlar vs.

Devamını Oku...

İnşaat Projeleri ERP Çözümlerinde BIM Entegrasyonu

23 Mart 2016

Kıvılcım Tezan
İş Geliştirme Yöneticisi
Autodesk® yaklaşık 30 yıldır yapı sektörü profesyonelleri için çözümler geliştirmekte, AutoCAD® yazılımı ile başlayan süreç artık çok farklı bir noktada. Sektörün gereksinimleri ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda CAD tabanlı yöntemden sonra, BIM (Yapı Bilgi Sistemi) tabanlı bir çalışma yöntemi için çözüm üretmekte ve bu konuda sektöre öncülük etmektedir.

Devamını Oku...

Üretim Yapan Şirketler için Aizen Trex ile MES

20 Mart 2016

İlhan Özdemir
Aizen Trex
Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür

Şirketimiz profesyonel ekibinin gücü ile uluslararası kriterlere uygun geliştirdiği ürünlerini “aizen”, “trex” ve “DCAS” tescilli ana markaları altında kullanıcılarına sunmaktadır. Yüzde 100 yerli sermaye ve Türkiye’de yetişmiş nitelikli mühendis ekibi ile üretilen aizen trex ile kullanıcılarımıza iş süreçlerinin otomasyonuna yönelik bütünleşik çözümler sunarken, sektör bağımsız olarak tüm işletmelerin yapısına kolayca uyarlanabilecek ürünleri ve özellikle satış sonrası destek hizmetlerimizle  öne çıkmaktayız.

Devamını Oku...

Birleşik Yazılım Her anınızda, Hep Yanınızda...

18 Mart 2016

Metin Çobanoğlu
Dinamo ERP
Genel Müdür

Birleşik Yazılım’ın genel müdürü Metin Çobanoğlu ile Dinamo ERP, Türkiye ERP pazarı, sektör ve geleceğe yönelik planları hakkında konuştuk.

2015 – 2016 sezonunda Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir?

Türkiye’deki ERP pazarı her yıl büyüyerek devam ediyor. Bu değerlendirmeyi yalnızca kendi firmamızı göz önünde bulundurarak yapmıyoruz. Türkiye’deki ERP yazılım pazarının her geçen yıl kayda değer bir genişleme gösterdiğini düşünüyoruz. 2015 ve 2016 yılları ve sonrasında da bu büyümeye ivme kazandıracak atılımlar yapmayı düşünüyor ve sanırım herkes gibi pazarın genişlemesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Devamını Oku...

Etkinlik Takvimimiz

<<  Temmuz 2019  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031