Ramazan ÇevikRamazan Çevik
Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Müdürü

01 Mart 2015 tarihinden itibaren ERP Komitesi Bursa bölgesi temsilciliğini 6 ay süreyle vekaleten görevini sürdürmeye başlayan Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Yöneticisi Sn. Ramazan Çevik ile Bursa’da öne çıkan sektörler, Bilişim sektörü, Kurumsal çözümlere olan yaklaşım ve deneyimleri hakkında yaptığımız röportajı yayınlıyoruz. 

ERP’ye geçiş, kurumsallaşma sürecinde en önemli adımdır.
Kendi içinde kurumsal dönüşümü bitirmese bile başlatmış firmaların ERP yazılımına geçişi , kurumsallaşma sürecinin son noktası olarak değerlendirilmelidir. Çünkü kurumsallığın işletmenin her seviyesinde ete ve kemiğe bürünmüş uygulanabilir hali ERP yazılımı ile görülür. Proje yönetiminin temeli olan süreç bazlı yaklaşım metodolojisi ile kurum içindeki tüm süreçler yazılı hale getirilerek büyük bir değişim, düzenleme ve gelişim yaşanır. Zira ERP projeleri bu süreçlerin eksikliklerinin giderildiği, yazılı hale getirildiği yada oluşturulduğu en önemli projelerdir. Çalışma metodunun süreçlere bürünmüş, dökümante edilmiş ve ERP ile standart hale getirilmiş olması, kurumsallaşma adına yapılacak en önemli ve tamamlayıcı adımdır.

 

Bursa’da Bilişim sektörünün en üst düzeyde uygulamalarını her zaman Otomotiv sanayiinde görmek mümkündür.
Sektörün ve firmaların büyüklüğü ile birlikte aynı zamanda müşteri isteklerinin karşılanma baskısı, ivmeyi sürekli üst düzeyde tutmaktadır. Ayrıca sektördeki rekabet ve ana sanayinin maliyet düşürme baskısı, bilişim araçlarının kullanımının yoğunluğunu artırmakta ve sürekli gelişimi desteklemektedir.

“ -Özellikle, Uzakdoğu’nun pazara girişi ile kan kaybeden Tekstil sektörünün, farklılık yaratma ve “Kaliteli Ürün” gibi olguları öne çıkarmak için yaptığı hamleler Tekstil işletmelerinde ERP kullanımını artırmıştır. “

 Ayrıca pazarda yeniden yükselişe geçmek için daha fazla önem verilmeye başlanan  AR-GE ve tasarım çalışmalarında da bilişimin gücüne duyulan ihtiyacın sürekli arttığı gözlenmektedir. Ancak sektör,  hala çok karmaşık ve bir miktar da standart olmayan süreçleri, kurumsal bir ERP yazılımı üzerinde modelleyebilmek için biraz daha disipline ve standardizasyona ihtiyaç duyuyor.

Yine Bursa bölgesinde sanayinin lokomotiflerinden olan makina sektöründe tasarım ve modelleme süreçleride bilişim sektörünün desteğini arkasına alarak ilerledi. ERP yazılımlarının bu sektöre özel geliştirdiği ara katmanlarla sunulan çözümler ERP yazılımlarına olan ilgiyi artırmıştır. Ancak Tekstil sektöründeki gibi bu sektörde de alınacak daha çok yol var.

 

Kabul edelim yada etmeyelim teknoloji ve bilişim araçlarının ülkemize girdiği ilk nokta İstanbul'dur.
Bursa, değişen ve gelişen ulaşım kolaylıkları ile adeta İstanbul’un bir ilçesi haline geldi. Hem İstanbul’a yakın oluşuyla, hem de Anadolulu kimliği ile iyi bir sentez oluşturdu. Bu da, ister istemez belli bir doygunluğa ulaşan pazarın alternatifi olması sebebiyle,  gidilecek en yakın pazar olarak Bursa’yı öne çıkardı.

Bunun yanı sıra Otomotiv ve Tekstil firmaları gelişim ve dünya çapında oyuncu olma yolunda sürdürdükleri çalışmalarla hızlı bir atılım içindeler. Daha önce de bahsettiğim gibi bu atılımı ve gelişimi sağlıklı ve sürekli yapabilmek için Bilgi Teknolojilerinin gücünü kullanma zorunluluğu artık her kademede kabul edilmiş durumda. Firmalar bu büyüklüklere ulaştıklarında işlerin yolunda gittiğinden ve her türlü karlılıktan emin olmak için Bilişim sektöründen yardım almak zorundalar.

Dolayısıyla Bursa’da Bilişim sektörü giderek daha da güçlenecek. Daha önce bu alana yatırım yapmamış yada kendini geliştirmek isteyen firmalar, belli bir talep oluşturacak ve bu talebi karşılamak için daha fazla oyuncu Bursa’da yerel olarak bulunacak. Son dönemlerde bir çok İstanbul merkezli firmanın Bursa’da şube açtığını ve bu sayının hızla arttığını da görüyoruz.

Bence Bilişim sektörü Bursa'da top yekün ilerlerken bir kaç Bilişim kolu bu ilerlemeye ivme kazandıracak. Bu kollar ERP, web tabanlı dağıtık mimarili yazılımlar, Bilgi Güvenlik Yönetim  sistemleri ve Mobilite.

 

Özellikle 2013 - 2014 yılları Bursa’da bir çok firma ve sektörün ERP çözümleri için çalışma yaptıkları bir dönem oldu.
Kurumsal yazılımlara karşı olan istek diğer firmalardaki ERP projesi başarı hikayeleri arttıkça yükselmeye başladı. Daha önce ERP çözümleri için telaffuz edilen maliyetlerin düşmesi ve elde edilen faydanın artması da ERP projeleri için cazibenin artmasına sebep oldu. Dolayısıyla ERP yazılımı kullanımının sürekli olarak artacağına ve yaygınlaşacağına inanıyorum.

 

ERP Komitesi ile öncelikle sosyal medyada yer alan haberler vasıtasıyla tanıştım.
Daha sonra Bursa’da yapılacak toplantı için gelen davete katılarak çalışmalara katılma kararı aldım.

“ - Biz, ERP kullanımında farkındalık yaratmayı , tüm sektörlerdeki firmalarda oluşan önyargıları olumlu yönde değiştirmeyi hedefliyoruz. “

Biz ihtiyacı olduğunda firmaların yanında olmayı,  herhangi bir üreticinin yazılımını öne çıkarmadan ve  firmanın ihtiyacına en uygun çözümle yola çıkmasını sağlamak istiyoruz. Biz ERP projeleri firmaların kabusu değil , aksine yapılanma ve kurumsallaşmasında önemli bir adımı olmasını istiyoruz. Biz belli bir deneyime ve bilgi birikimine ulaşmış Bilişim camiası insanlarının sosyal sorumluluk projesi kapsamında bilgi ve birikimini ihtiyacı olana aktarmasını ve dolayısıyla topyekün kalkınmayı sağlamak istiyoruz. Biz sağlıklı büyümeyi, kurumsallaşmayı ve sürekli gelişimi ön plana çıkarmayı hedefliyoruz.

ERP Komitesi amaçları ve vizyonu bağlamında bir çok konuda faaliyet gösterebilir: Bunların başında yerel kamu ve bağlı kuruluşlara bir araya gelerek sektörün ve ERP projeleri hakkında toplantılar organize edebilir. Üniversite ve diğer sosyal kurumlarla bir araya gelerek Kurumsal ERP ile ilgili farkındalık çalışmalarını öğrencilere, Bilişim camiasına ve sektör çalışanlarına aktarabilir. Basılı yayın ve sosyal medyayı kullanarak  bu çalışmaları destekleyebilir. Üreticilerin ve Firmaların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayarak her iki taraf içinde gelişim fırsatları yaratabilir. Sektör bazlı Kurumsal ERP ihtiyaçlarını belirleyerek üreticilerin bu ihtiyaçları daha iyi karşılaması için fırsat yaratabilir. Proje Danışmanlık firmalarının daha kaliteli ve yetkin kaynak kullanımını sağlamak için baskı oluşturabilir.

 

Ramazan Çevik Hakkında
1975 Zonguldak Ereğli doğumluyum.Elektronik Teknik Lise sonrası Uludağ Üniversitesi Bilgisayar programcılığını ve Anadolu Üniversitesi İktisat fakültesini bitirdim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

 Özdilek Dokuma Bilgi İşlem sorumlusu olarak 1 sene çalıştıktan sonra, Burkay tekstilde 5,5 yıl aynı görevde çalıştım. Şu an, 16 yıldır Aunde Teknik firmasında Bilgi Sistemleri Müdürü olarak görev yapmaktayım. Özellikle Aunde Teknik bünyesinde bir çok işletme için sistem tasarımı ve kuruluşunda görev aldım.

Tekstil ve Otomotiv sektöründeki deneyimimin yanısıra Antalya’da yapılan iki beş yıldızlı otel projesinin de sorumluğunu üstlendim. Ayrıca yurtdışında kurulan işletmelerde sistem tasarım ve kurulumu ile yazılım çalışmalarında bulundum.

Firmamızda 12 seneyi aşkın  kullanılan ve kendi yazılım ekibimiz ile geliştirdiğimiz, Otomotiv sektörüne özel ERP çözümünün geliştirilmesine ve yönetimine katkıda bulundum. 2012 yılında Serbest bölgedeki firmamızda ve 2014 yılında ise Bursa Demirtaş Organize Sanayi bölgesi’nde bulunan 3 firmamızda yürütülen ERP Projelerinde, Proje Yöneticiliği görevini üstlendim. Şu an bu projelerin canlı geçiş sonrası destek ve koordinasyonu için çalışmaktayım.

Nebimak’ın ERP’ye Geçiş Hikayesini Yönetici Ortağı Murat Halil Özbaş’tan Dinledik

05 Ekim 2018

Murat ÖzbaşNebimak’ın ERP Hikayesi

Nebimak’ın ERP’ye Geçiş Hikayesini Yönetici Ortağı Murat Özbaş’dan Dinledik.

Devamını Oku...

HDI Sigorta Bordro ve Özlük İşleri Md Yrd Dinçer Keçeci ile IK’da Yaşanan Dijital Dönüşümü Konuştuk.

29 Haziran 2018

6 yıldır HDI Sigorta’da çalışıyorum ve şu anda HDI Sigorta çatısı altında Bordro Özlük İşleri Departman Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Devamını Oku...

eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım ile göreve gelişinin 2. ayında sohbet ettik.

27 Haziran 2018

eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım ile göreve gelişinin 2. ayında, e-dönüşüm uygulamaları, eFinans’ın geçmişi ve gelecek hedefleri ile ilgili sohbet ettik.

Devamını Oku...

Kromel Genel Müdürü Fatih Üreten ile Kromel'in Kurumsal Dönüşüm Hikayesi

25 Ağustos 2017

T.E.K Gn. Müdürlüğü'nde Yazılımcı olarak iş hayatına başladı. 3.Ordu Kom. Bilgi İşlem Subayı görevi sonrasında, 1988 yılında Goodyear-Adapazarı fabrikasında, AS400 sis. prog. olarak başladığı görevinde, çeşitli aşamalarda ve üretim, depo, satınalma, IK gibi sistemler üzerinde, 10 yıl boyunca sistemler kurma ve yönetmede ciddi katkılar sağladı.

Devamını Oku...

Çilek Mobilya İnsan Kaynakları ve Bilişim Teknolojileri Direktörü Sezer Selim ile Röportaj​​

21 Ağustos 2017

Sezer Selim, 1 Temmuz 1974 tarihinde Gümülcine’de doğmuş. Üniversite eğitimi için İzmir’e giden Selim Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu. Yüksek lisans eğitimini de Bahçeşehir Üniversitesi işletme bölümünde tamamlamış.

Devamını Oku...

Bilgisayar Patronluğundan ERP Danışmanlığına. Ercan Güvenç ile Röportaj

04 Ağustos 2017

Sevgili theprowess.net dostlarımız, sizlere bilgisayar dünyası partoncukluğundan ERP Danışmanlığı’na uzanan bir serüvenden bahsedeceğim. Oldukça ilginç deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum...

Devamını Oku...

Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Müdürü Ramazan Çevik ile Bursa'da Bilişimin Geleceğini Konuştuk.

19 Nisan 2017

Ramazan Çevik
Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Müdürü

01 Mart 2015 tarihinden itibaren ERP Komitesi Bursa bölgesi temsilciliğini 6 ay süreyle vekaleten görevini sürdürmeye başlayan Aunde Teknik Bilgi Sistemleri Yöneticisi Sn. Ramazan Çevik ile Bursa’da öne çıkan sektörler, Bilişim sektörü, Kurumsal çözümlere olan yaklaşım ve deneyimleri hakkında yaptığımız röportajı yayınlıyoruz. 

Devamını Oku...

Ege Yapı Bilgi Teknolojileri Müdürü Erkan Şahin 2016'da Başarılı Projelere İmza Attı

07 Mart 2017

Erkan Şahin
Bilgi Teknolojileri Müdürü
1986 İstanbul Kadıköy doğumlu Erkan Şahin, 6 yıldır Ege Yapı’da Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü görevini yürütüyor.

Bilgisayarla, İşi gereği gün boyu haşır neşir olan Şahin, eğlenceyi yine bilgisayarlarda yaşıyor. Özellikle uçak simülasyon yazılımları ile sanal uçuş yapmaya bayılıyor.

Devamını Oku...

QAD Senior Vice President Jean-Claude Walravens ile Röportaj

27 Haziran 2016

Jean-Claude Walravens
Senior Vice President,Europe,
Middle East and Africa
“Tutkumuz müşterilerimize avantaj oluşturmaktadır” sloganıyla hareket eden QAD, Türkiye’de sayıları her geçen gün artan uluslararası ve yerel müşterileri için en iyi desteği sağlamaya odaklanıyor.

Otomotiv tedarikçileri, tüketici ürünleri, elektronik ürünler, endüstriyel ürünler, yiyecek- içecek ve yaşam bilimleri ürünleri üreten sektöre özel dikey ERP çözümleri sunan QAD, işletmelerinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak uzun vadeli ürün yol haritalarının geliştirilmesinde, endüstriyel çözümlerin her biri için müşteri danışma

Devamını Oku...

AGC Yazılım Kurucu Ortağı Gökhan Can ile Röportaj

27 Haziran 2016

Gökhan Can
ERP Proje Yöneticisi
5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50’de ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olan AGC Yazılım, Microsoft İş Çözümlerini şirketlerde başarıyla uygulayarak ERP dünyasında yoluna emin adımlarla ilerliyor.

AGC Yazılım, 5 yıl içinde cirosunu 10 kat artırarak Deloitte Fast50 sıralamasında ilk 10’a girme başarısı gösteren ERP odaklı tek şirket olma başarısını gösterdi.

Devamını Oku...

Infor Başkan Yardımcısı Alain Rafle ile Röportaj

27 Haziran 2016

Alain Rafle
Başkan Yardımcısı

İki yıl önce yaptığı büyük transferlerle yönetim kadrosunu güçlendirerek sektörlere özel iş çözümlerine odaklanan Infor, büyüyen bölge olarak nitelendirdiği Türkiye’de ofis açtı. Infor özellike üretim, inşaat ve moda sektörlerinde ERP ürünleriyle fark yaratmaya hazırlanıyor.

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünyada 3.sırada yer alan Infor’un, 194 ülkede 70 bin müşterisi bulunuyor. 2012 yılında yıllık geliri 2.8 milyar dolar olan şirketin sermaye yatırımı da geçtiğimiz yıl 1 milyar dolara ulaştı.

Devamını Oku...

CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut ile Röportaj

15 Nisan 2016

Recep Palamut
CPM Yazılım
Yönetim Kurulu Başkanı
2015 ve 2016 yıllarında Türkiye ve dünya pazarından beklentileriniz nelerdir?

Çok klasikleşen deyimle “Globalleşen Dünya” Türkiye’nin dünya pazarının gerisinde kalmasını beklemek çok mümkün değil. Her ne kadar üretimde Çin’le rekabet etmek imkansız gibi görünse de çok uluslu büyük firmalar ülkemizde varlıklarını sürdürüyor, üretimlerinin ve dağıtım ağlarının belirli bir kısımlarını ülkemizde hayata geçiriyorlar.

Devamını Oku...

Mikro Yazılımevi’nde Değişim Dönemi

15 Nisan 2016

Alpaslan Tomuş
Mikro Yazılımevi
Genel Müdür Yardımcısı

Bilişim sektörünün deneyimli isimlerinden Alpaslan Tomuş’un Genel Müdür Yardımcısı olarak Mikro Yazılımevi’ne katılması ile birlikte, firmanın konumlanmasını değiştirecek nitelikte bir değişim süreci başladı.

Devamını Oku...

Tasarımda Dar Boğazları Aşmanın Yolları

23 Mart 2016

Ertuğ Tuğran
İş Geliştirme Yöneticisi
Autodesk® şirketi AutoCAD®’i 1982 yılında piyasaya sürmeden önce şirketlerin ve tasarımcıların ihtiyacı çok netti: Zaman… O ihtiyaç her geçen gün artmaya devam etti, ediyor. Bu çerçevede Autodesk, AutoCAD ile başladığı tasarım yazılımları portföyünü, her geçen gün değişen ve evrimleşen bir bakış açısıyla geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam ediyor. Bakılan yer hep aynı: müşterilerin tasarım iş akışları, iş yapış şekilleri, yaşadıkları dar boğazlar vs.

Devamını Oku...

İnşaat Projeleri ERP Çözümlerinde BIM Entegrasyonu

23 Mart 2016

Kıvılcım Tezan
İş Geliştirme Yöneticisi
Autodesk® yaklaşık 30 yıldır yapı sektörü profesyonelleri için çözümler geliştirmekte, AutoCAD® yazılımı ile başlayan süreç artık çok farklı bir noktada. Sektörün gereksinimleri ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda CAD tabanlı yöntemden sonra, BIM (Yapı Bilgi Sistemi) tabanlı bir çalışma yöntemi için çözüm üretmekte ve bu konuda sektöre öncülük etmektedir.

Devamını Oku...

Üretim Yapan Şirketler için Aizen Trex ile MES

20 Mart 2016

İlhan Özdemir
Aizen Trex
Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür

Şirketimiz profesyonel ekibinin gücü ile uluslararası kriterlere uygun geliştirdiği ürünlerini “aizen”, “trex” ve “DCAS” tescilli ana markaları altında kullanıcılarına sunmaktadır. Yüzde 100 yerli sermaye ve Türkiye’de yetişmiş nitelikli mühendis ekibi ile üretilen aizen trex ile kullanıcılarımıza iş süreçlerinin otomasyonuna yönelik bütünleşik çözümler sunarken, sektör bağımsız olarak tüm işletmelerin yapısına kolayca uyarlanabilecek ürünleri ve özellikle satış sonrası destek hizmetlerimizle  öne çıkmaktayız.

Devamını Oku...

Birleşik Yazılım Her anınızda, Hep Yanınızda...

18 Mart 2016

Metin Çobanoğlu
Dinamo ERP
Genel Müdür

Birleşik Yazılım’ın genel müdürü Metin Çobanoğlu ile Dinamo ERP, Türkiye ERP pazarı, sektör ve geleceğe yönelik planları hakkında konuştuk.

2015 – 2016 sezonunda Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir?

Türkiye’deki ERP pazarı her yıl büyüyerek devam ediyor. Bu değerlendirmeyi yalnızca kendi firmamızı göz önünde bulundurarak yapmıyoruz. Türkiye’deki ERP yazılım pazarının her geçen yıl kayda değer bir genişleme gösterdiğini düşünüyoruz. 2015 ve 2016 yılları ve sonrasında da bu büyümeye ivme kazandıracak atılımlar yapmayı düşünüyor ve sanırım herkes gibi pazarın genişlemesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Devamını Oku...

Etkinlik Takvimimiz

<<  Temmuz 2019  >>
 Pz  Sa  Çr  Pr  Cu  Ct  Pz 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031